9 декември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Воините от варварските племена вероятно са смъркали стимуланти по време на битка с римляните, съобщи в. "Индипендънт".
Археолози са открили стотици малки предмети с форма на лъжички в археологически обекти от римския период в Скандинавия, Германия и Полша. Сега археолози мислят, че тези "лъжички" са били носени на колана от воините в Северна Европа и са били използвани за пренасяне и дозиране на стимуланти по време на битка.
Употребата на наркотици като опиум е добре документирана в Древна Гърция и Рим, но се приема, че варварите, живеещи извън Римската империя, по принцип не са употребявали стимуланти, освен алкохол.
В изследването, публикувано в списание Praehistorische Zeitschrift ("Списание за праистория"), учени категоризират 241 предмета с форма на лъжица, открити в 116 блата и могили, датиращи от римската епоха. Предметите са били дълги предимно между 40 и 70 мм, с вдлъбнатина или плосък диск в единия край, с диаметър 10-20 мм.
Обикновено "лъжичките" са намирани заедно с военни артефакти и се смята, че са били прикрепени към мъжки колан. "Оказа се, че всички те са намерени заедно с елементи на военно оборудване", казват изследователите.
Сега археолозите смятат, че тези "лъжички" вероятно са били използвани за бързо измерване на правилната доза стимуланти по време на битка, за да се постигне желаният ефект и да се намали вероятността от предозиране.
"Превишаването на тези дози е можело да има трагични последици за потребителя", казват изследователите.
Историческите данни сочат използването на няколко вида стимуланти в историята, за да се мотивират войниците да намалят стреса и страха си от битката.
Изследователите подозират, че германските общности от римския период може да са използвали местно събрани растения със стимулиращи свойства или да са пренасяли познатите им растения в суха или прахообразна форма.
Възможно е тези вещества да са били получени от мак, беладона, коноп, къпина или някои видове гъби и да са били приемани разтворени в алкохол или в прахообразна форма.
"Подобна употреба на стимуланти от германските народи в Северна Европа вероятно е била широко разпространена по време на военните конфликти от римската епоха", пишат изследователите. "Употребата на стимуланти може да е била много по-голяма, отколкото се предполагаше. Количеството на дозиращите прибори може дори да свидетелства за тяхното разпространение".
Автори на изследването са учени от Института по археология в университета "Мария Кюри-Склодовска" в Люблин, Полша, уточнява "Сейънс дейли".