преди 2 дни · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Сондата "Паркър" на НАСА продължава да обикаля около Слънцето и да пише история, като тази седмица се подготвя за ново рекордно приближаване, пише Юрикалърт.
В навечерието на Коледа орбитата на сондата ще я отведе само на 6,1 милиона километра от слънчевата повърхност, съобщават от американската космическа агенция.
Това е най-близкото разстояние до Слънцето, до което е достигала "Паркър" или която и да е друга сонда.
Събитието ще отбележи завършването на 22-рата орбита на апарата на НАСА около нашата звезда и първото от трите последни най-близки прелитания, планирани за мисията й. Очаква се сондата да направи общо 24 обиколки около Слънцето.
"Никой обект, създаден от човека, не е преминавал толкова близо до звезда, така че "Паркър" наистина ще връща данни от неизследвана територия. Очакваме с нетърпение информацията, която ще получим", каза Ник Пинкин от Лабораторията по приложна физика към университета "Джонс Хопкинс".
На 24-тата си и последна обиколка сондата "Паркър" се очаква да се приближи достатъчно близо, за да се "потопи" в Слънцето. Дотогава тя ще продължи да събира ценни данни за нашата централна звезда.
Сондата "Паркър" на НАСА беше изстреляна през август 2018 г., за да изследва слънчевата корона - външната атмосфера, регион, който е по-горещ от фотосферата или "повърхността" на звездата.
Преди около година "Паркър" постави нов рекорд за най-бърз обект, създаден от човека. Тогава, по време на 17-ото си близко преминаване край нашата звезда, сондата се доближи на рекордните дотогава 7,26 милиона километра от повърхността й. Това беше най-близкото разстояние до Слънцето, на което се беше намирал досега космическият апарат.
С приближаването на сондата "Паркър" до Слънцето скоростта й се увеличава. При най-близкото си приближаване космическият апарат е развил скорост от 635 266 километра в час, ставайки най-бързият обект, създаден от човека.
Учени създадоха "лечебни" контактни лещи
преди 7 часаУчени създадоха "лечебни" контактни лещи
преди 7 часа