29 ноември 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook
Платформата ТикТок заяви, че не е открила през последните седмици доказателства за "операция на скрито влияние" във връзка с президентските избори в Румъния, нито доказателства за външна намеса, съобщава телевизия Диджи 24.
Въпреки твърденията за съществуването на 5000 фалшиви профила, намесени в изборите, нашите разследвания не откриха доказателства, които да потвърдят това, посочи компанията и подчерта, че "продължава да проучва".
Изявлението идва, след като крайнодесният независим кандидат Калин Джорджеску, който беше слабо познат на румънската общественост, изненадващо се класира първи на първия кръг на президентските избори, разчитайки основно на кампания чрез споделяне на видеа в ТикТок.
Говорител на ТикТок заяви, че е „категорично невярно да се твърди, че неговият профил (на Джорджеску) е бил третиран различно от този на който и да е друг кандидат“, предаде Ройтерс. Говорителят на платформата посочи, че ТикТок е премахвал видеа по искане на румънските власти в рамките на 24 часа.
От септември до началото на тази седмица ТикТок е премахнал от платформата над 66 000 фалшиви профила, 7 милиона фалшиви лайка и 10 милиона фалшиви последователи, се посочва в писмото на компанията. Цифрите се отнасят до публикации и дейности на румънски език, но не се уточнява дали са били предизборни и дали са били в полза на конкретен кандидат, посочва телевизия Диджи 24.
Същевременно платформата казва, че е предотвратила 40 милиона лайка и е блокирала над 216 000 "спам профила", преди те да стигнат до онлайн пространството. Представител на ТикТок уточни, че "кампанията, която беше предотвратена в ТикТок през септември, имаше връзка с изборите", но не спомена конкретен кандидат.
Вчера високопоставен представител на телекомуникационния регулатор на Румъния призова ТикТок да бъде спрян временно до изясняване на обстоятелствата около потенциалната роля на платформата в изненадващата победа на крайнодесния кандидат на първия тур на президентските избори. „Призовавам платформата ТикТок да бъде спряна в Румъния от 28 ноември, докато държавните институции не финализират разследването относно манипулирането на изборния процес“, каза заместник-председателят на румънския телекомуникационния регулатор Павел Попеску снощи.
Върховният съвет за национална отбрана от своя страна заяви след заседание днес, че "един кандидат в президентските избори се е възползвал от широка гледаемост на фона на преференциалното третиране, което платформата ТикТок му е оказала чрез факта, че не го е маркирала като политически кандидат". Изданието "Политико", цитирано от румънските медии, съобщава днес, че Европейската комисия ще посредничи за среща между ръководството на ТикТок и властите в Румъния, като отбелязва, че китайското приложение е подложено на все по-голям натиск да обясни начина, по който е управлявало политическото съдържание преди вота в Румъния.
Националният съвет за аудиовизия поиска във вторник от Европейската комисия да започне официално разследване на ТикТок заради това, че мрежата е позволила политическата кампания на Калин Джорджеску, информира Диджи 24. Заместник-председателят на Националния съвет за аудиовизия Валентин Жукан каза, че относно кампанията на Джорджеску има подозрения за манипулиране на общественото мнение чрез неадекватно използване на платформата.
Същевременно румънските евродепутати Дан Ника от Социалдемократическата партия и Дан Барна от Съюз за спасение на Румъния обърнаха внимание в сряда на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен на заседание на Европейския парламент в Страсбург върху ролята, която са изиграли социалните мрежи в първия кръг на президентските избори в неделя, като са поискали от новата Комисия, която започва мандата си през декември, да предприеме мерки за регламентиране, предаде Аджерпрес.