20 ноември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Сборник, озаглавен „Феноменът „езикова грамотност“ – начална училищна възраст“, ще бъде представен в Библиотечно-информационния център на Учебен корпус 5 във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" на 26 ноември. Той е посветен на 10-годишнината на студентския кръжок за насърчаване на четенето сред децата и учениците към Педагогическия факултет на висшето учебно заведение, съобщи за БТА съставителят на сборника проф. д.п.н. Мариана Мандева.
В изданието е описан 10-годишният път, извървян от четящите студенти и четящите деца, придружен с богат снимков материал, разказа проф. Мандева. Сборникът е съставен от две рубрики: „Наука“ и „Творчество“. В първата свои статии по проблеми на езиковата грамотност поместват университетски преподаватели и утвърдени изследователи от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Бургаския свободен университет и Великотърновския университет. В рубриката „Творчество“ са представени произведения на изобразителното изкуство и на художествената литература, чиито автори са участници в кръжока - студенти и деца. Бъдещите учители обогатяват рубриката със своите академични есета и с рисунките си по идея „Феноменът четене с деца през моите очи“. В сборника са включени творби на децата поети - Радина Венкова от Основно училище „Димитър Благоев“ във Велико Търново и Николай Антонов от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“ в старата столица. Ученици от българските училища зад граница – „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона и „Дора Габе“ в Мюнхен, вдъхновени от българските приказки, представят свои илюстрации по текстоветe.
Научен редактор на сборника е проф. д.ф. н. Димитър Веселинов от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а издател е Великотърновското университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий“.
За изминалите 10 години от кръжока са организирани над 100 работилници по четене с деца от начална училищна възраст на територията на България, разказа проф. Мандева. Такива са проведени в областите: Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Ловеч, Лом, Плевен, Пловдив, Разград, Свищов, Сливен, Търговище, Ямбол. Направени са и десетки работилници „Четем заедно на български език зад граница“ с деца от българските неделни училища извън пределите на страната - в Австрия, Германия, Кипър, Италия, Испания.
Участниците в кръжока са инициатори на събирането на две дарения от художествена литература на български език, предназначени за българските неделни училища извън пределите на родината. Те са инициирали и 4 издания на кръглата маса „Мисия учител“, провеждана под патронажа на председателя на Синдиката на българските учители д.н. Янка Такева. Традиционни са срещите на четящите студенти с видни представители на науката и на изкуството, наречени „Лекции по вдъхновение“. Най-новото начинание е под наслов „Предай нататък: Еразъм+ практики в българските неделни училища зад граница“.
Важни партньори на кръжока са Синдикатът на българските учители, Асоциацията на българските училища в чужбина, Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, регионални управления на образованието, методически обединения към десетки училища в страната.