вчера · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Започна записването за Националния исторически конкурс с международно участие „Пространство и време“, съобщиха организаторите от Академията за лидери при Историческия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Надпреварата ще се проведе за девети пореден път и в нея могат да се включат млади хора с интереси в областта на историята и географията.
В научния форум могат да участват ученици от гимназиалната образователна степен от всички училища, които са на възраст между 14 и 19 години. Участниците се разпределят в две възрастови групи: от 8 до 10 клас, и от 11 до 12 клас. Включването в конкурса може да е индивидуално или групово. Индивидуално участие се изисква за учениците, които през настоящата учебна година завършват училище, а за тези от 8 до 11 клас се допускат и групови разработки (в групи от до трима участници). Всеки ученик има право да се включи само с една конкурсна творба и само в едно тематично направление – история или география. Участието в научния форум е присъствено за участниците от България и в дистанционна форма за участниците от чужбина.
Оценяването на конкурсните работи се извършва от жури под председателството на декана на Историческия факултет и заместник-ректор на университета проф. д-р Николай Кънев, а в неговия състав влизат преподаватели от катедрите на Факултета. Предварителната селекция на изпратените конкурсни материали се осъществява от преподаватели по история и по география от съответните катедри.
Класираните на първите три места участници получават награди, а всички допуснати до втори кръг - грамоти. На учениците от 12 клас, получили оценка над Много добър 5.00, се предоставя възможност да се запишат за студенти в избрана от тях специалност на Историческия факултет през учебната 2025–2026 г., посочват организаторите.
Резултатите на участниците ще бъдат обявени на 24 февруари. Официалното откриване на Деветия национален ученически конкурс „Пространство и време“ ще се състои на 1 март в зала № 5 в ректората на ВТУ, когато ще е и публичната защита.
БТА припомня, че в миналогодишното издание на конкурса се включиха 105 участници, а постъпилите конкурсни материали бяха общо 129, от които 71 разработки по география и 58 разработки по история. 54 ученици бяха работили по географски теми, а 51 – по исторически. Общо 40 бяха конкурсните материали по география, от които 32 презентации, 7 есета и 1 блог. В секция „История”, в която до втори кръг бяха допуснати 46 творби, предпочитаният формат на писмена работа бяха рефератите, отговорът на исторически въпрос и историческото есе. В конкурса се включиха различен тип училища от гимназиалната образователна степен, от 27 населени места в цялата страна. Всички участници в заключителния етап на ученическия конкурс получиха специална грамота на Историческия факултет и книги, по-голяма част от които бяха осигурени от Университетско издателство “Св. св. Кирил и Методий” към Великотърновския университет.