11 декември 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook
Досъдебно производство за обезпечаване на доказателства за нарушения на закона срещу бившия вицепремиер Артан Груби и апелативния съдия Енвер Беджети, които бяха включени в „черния списък” на САЩ за корупция, е започнал главният прокурор на Република Северна Македония Люпчо Коцевски, съобщават медиите в страната.
„Поради сериозността на обвиненията използвах правомощията си и вчера образувах дело за предоставяне на доказателства във връзка с обвиненията за търговия с влияние. Случаят е предаден на компетентната прокуратура”, цитира Коцевски сайтът „Свободен печат”.
Според изданието прокуратурата в Северна Македония ще проверява дали има наказателна отговорност за Миялков, който според американското посолство в страната е дал подкупа, а пред медиите по-рано днес министърът на вътрешните работи Панче Тошковски помоли за търпение обществеността в страната в отговор на въпроса „дали Скопие разполага с доказателствата, с които разполага Вашингтон”.
Освен по отношение на Артан Груби и Енвер Беджети, според главния прокурор Коцевски прокуратурата води производства и срещу кмета на Струга Рамиз Мерко, настоящия кмет на община Карпош в Скопие Стевчо Якимовски, докато за бившия вицепремиер по икономическите въпроси Кочо Ангушев е имало дело в прокуратурата за организирана престъпност и корупция, чиято давност е изтекла с последните промени в Наказателния кодекс на страната.
„Откакто съм държавен обвинител, от февруари до сега, се водят производства и се предприемат действия за тези лица. Ще направим всичко, което е възможно, но такива доказателства са много трудни за обезпечаване”, цитира изданието Коцевски.
Появата на всяко ново име на известна личност в Северна Македония в „черния списък” на САЩ предизвиква интерес в страната, а журналистическите въпроси, свързани с допълването на този списък, са почти неизменни към посланика на САЩ Анджела Агелер.
На последната й пресконференция, след като бяха обявени имената на Груби и Беджети, Агелер призова институциите в страната „да предприемат действия”.
„Не е необходимо да предоставяме доказателства или информация на местните институции. Доказателствата са налични. Щом ние стигаме до тях, значи и македонските институции могат. Имате финансова полиция, финансово разузнаване, прокуратура, имате съдии и мисля, че хората в тази държава искат да видят резултати. Ние не можем да контролираме какво ще направят властите. Но очакваме, че ще има стъпки в тази посока”, посочи Агелер.
Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска, която е професор по конституционно право, също призова прокуратурата да се самосезира след актуализацията на "черния списък". В края на управлението си правителството на СДСМ подготви законопроект за допълнение на Закона за рестриктивните мерки, според който лицата, които са обект на санкции от страна на САЩ и Великобритания, да бъдат съдени в Северна Македония чрез доказателствата от държавите, които са ги поставили под санкции.
Артан Груби и Енвер Беджети, както и семействата им, бяха включени в "черния списък" като замесени в "значителна корупция чрез приемане на подкупи за подкопаване на съдебното производство" срещу бившия директор на Службата за сигурност и контраразузнаване по времето на правителството на Никола Груевски - Сашо Миялков, който от 2022 г. е в същия списък.
В него са още бившият главен прокурор Катица Янева, настоящият кмет на община Карпош в Скопие Стевчо Якимовски, които бяха обявени през март, в края на миналата година в „черния списък” беше включен бившият вицепремиер и бизнесмен Кочо Ангушев, от юни 2023 г. списъкът беше допълнен с кмета на Струга Рамиз Мерко, бизнесменът Йордан Камчев, неговата майка, руският бизнесмен Сергей Самсоненко и съпругата му Ирина, а от 2022 г. там са имената и на бившия премиер Никола Груевски и бившия директор на Службата за сигурност и контраразузнаване по времето на правителството на Груевски Сашо Миялков.