преди 2 дни · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Проблем с физическия достъп до средно образование в област Велико Търново няма, сочи проучване на фондация "Тръст за социална алтернатива.
Това е един от изводите на доклад, озаглавен "Пътят на българското средно образование - с различна (не)проходимост за всеки ученик и семейството му", който беше представен пред журналисти в пресклуба на БТА във Велико Търново. По темата говориха директорът на програма "Образователни възможности и постижения" във фондацията Огнян Исаев и авторът на доклада проф. д.с.н. Майя Грекова.
Исаев и проф. Грекова посочиха основните изводи и резултати от проучването за област Велико Търново, направено в рамките на проект "Равен шанс: достъп до средно образование - политики и практики", като са изследвани още областите Враца, Кюстендил, Разград и Сливен. Изследването е реализирано в партньорство с Министерство на образованието и науката (МОН), съответните Регионални управления на образованието, училища, общински администрации и представители на други институции и страни, имащи отношения по темата.
Авторите на проучването са наблюдавали как се прилага на местно ниво националната политика за безплатните учебници, транспортната свързаност, храненето и ползването на общежитията на учениците от средните учебни заведения.
Проучването през настоящата година продължава в областите Габрово, Монтана, Пловдив, Шумен и Ямбол. След приключването му и обобщаването на резултате, от фондацията ще предложат безплатни учебници не само по общообразователните предмети, но и по професионалните и профилиращи предмети. Ще настояват да се осигури безплатен транспорт за всички ученици, за да се премахне бариерата за развитие на децата от малките населени места и безплатно хранене за всички учащи, желаещи да се възползват от това. Исаев изрази мнение, че изпълнението на предложенията не трябва да е ангажимент само на МОН, но и на министерствата на регионалното развитие, на транспорта и съобщенията, труда и социалната политика, на общините и Народното събрание.
Докладът няма претенция за изчерпателност на разглежданите предизвикателства, отбеляза проф. Грекова. Той по-скоро е опит за структуриране на разговор за нуждите на ученици, семейства, учители, училища и населени места, които често се справят сами с трудностите в образователния процес. Това е възможност да се чуе тяхната гледна точка, смята авторът на доклада.
Исаев посочи, че от 2012 г. до настоящата учебна година фондацията е отпуснала над 4500 стипендии на ученици, които се обучават в средното образование, като е подкрепила над 1700 учащи в цялата страна. Тези средства са под формата на покриване на транспортни разходи до учебното заведение, закупуване на комплект учебници, заплащане на общежитие и други нужди, свързани с ангажираността в училище и етапа на средно образование.