Cookie Consent by Privacy Policies website

Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист

Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист

вчера · 12 мин. четене · Споделяне във Facebook


Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист

Перспективата пред строителния сектор е добра, заяви Петър Ганев от Института за пазарна икономика по време на дискусия, тъй като пари за инвестиции има, компаниите търсят и ще търсят кадри - както сега, така и през следващите три до пет години, а данните за икономическото развитие на сектора след пандемията са устойчиво положителни. Той изтъкна, че освен липсата на кадри, основният проблем за фирмите от сектора е икономическата несигурност.

През 2025-2026 г. най-вероятно капиталови разходи в бюджета ще има, ако държавата успее да "отпуши" политическите проблеми, би следвало също да започне да играе и своята роля и да инвестира в съоръжения, транспортна инфраструктура, но не само, заяви Петър Ганев по време на дискусията на тема "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят", инициирана от "Главболгарстрой", която се състоя в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк. Компанията отбеляза днес своята петдесет и пета годишнина.

Ганев представи данни от пазарен анализ на Института за състоянието на наличните и нужните кадри в сектора.

Той напомни, че средносрочната бюджетна прогноза залага капиталови разходи от 10-11 милиарда лева в периода 2024-2026 г., което е около 5 на сто от брутния вътрешен продукт. Към това може да се добави и одобрената Програма за инвестиции на общините, която вече има прогнозна стойност от 6,2 милиарда лева. Рамката на оперативните програми 2021-2027 г. предвижда общо финансиране 20 милиарда лева европейски средства, 4,3 милиарда лева - национално финансиране, напомни Ганев. Той съобщи, че до 30 септември 2024 г. са разплатени 5,8 процента от средствата. По думите му, това означава, че тепърва предстои да се изразходват средствата по новите програми.

По консервативните оценки на Института по трите ресорни програми за строителство ще има до 7,8 милиарда лева, от които 6,5 млрд. лева са европейски средства. По Плана за възстановяване и устойчивост предвидените инвестиции и разходи са за 12,5 милиарда лева, още 2 милиарда лева - национално съфинансиране, и потенциално 4,7 милиарда лева - частни инвестиции, като по оценка на института строителните дейности са на стойност поне 8,1 милиарда лева, от които  6,3 млрд. лева - европейско финансиране. Планът е с хоризонт 2026 г., което по думите на Ганев, означава, че европейски средства за инвестиране  в бюджета със сигурност ще има през следващите години.

В строителството през 2023 г. наетите са били 131 000 или 5,9 на сто от всички наети в икономиката. Общо за сектора, по данни към средата на тази година, се отчита ръст на заплатите от 17-18 на сто на година, каза Ганев. Средната заплатата към средата на 2024 г. достига близо 1900 лева, като тя доста сериозно, по думите на икономиста, доближава средната в преработваща промишленост.

Най-търсената професия е строителната, посочи експертът, като се позова на последно проучване на Агенцията по заетостта и отбеляза, че става дума 23 000 заявки за наемане на квалифициране работници в следващите 12 месеца при това за всички професии и дейности в строителството.

Освен тези 23 000 строители, се търсят още над 5000 строителни техници, помощници в строителство - над 3000, строители-монтажисти - над 2100 души. По оценки недостигът на кадри в следващите 3-5 години в строителството ще е близо 18 000 души, каза икономистът.

Средното, висшето образование и дуалното обучение

Четири хиляди и четиристотин са студентите, които се обучават в професионалното направление "Архитектура, строителство и геодезия", като и при тях процентът на безработица е по-нисък от средния и е около 1,6 на сто. Седемдесет и един процента от студентите от тези специалности пет години сред завършването си работят на длъжност, която изисква висше образование и е свързана с образованието, което са получили, като това е по-голям от средния процент на млади хора, които пряко се реализират в професиите, които са изучавали по време на следването си в университетите. Това съобщи служебният министър на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков по време на дискусията.

В средното професионално образование в 31 професионални гимназии и 10 професионални паралелки в средни и обединени училища се изучават професии, свързани със строителство. Общият брой на учениците в областите строителство и архитектура е малко над 6800 или малко над 4 процента от общия процент на учениците от средното професионално образование, каза министърът. От тези над 6800 ученици 409 са в дуална форма на обучение. Според министъра през следващите години на базата на съвместната работа с работодателите и строителните фирми трябва да търсят начини и подходи за разширяване на дуалното обучение на учениците, за да може те още докато учат, да се включат и в пазара на труда, което е и голяма необходимост и за строителния бизнес.

Хората са всичко

Могат да се променят технологии и процеси, но хората остават в основата на всичко, заяви Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на Управителния съвет на "Главболгарстрой Холдинг" по време на дискусията. Когато си строителна компания и имаш след себе си една история от 55 години, можеш да проследиш как са се сменяли технологии, как са се променяли процесите по отношение на производството и през цялото време виждаш как едно нещо остава непоклатимо през цялото време - хората, които изграждат, заедно с техните знания, допълни той.

Ангелов посочи, че е имало моменти, когато в компанията са работили едновременно 14 000 души, а сега подобен обем дейност може да се свърши с 2500 души, но посочи, че каквато и технология да има, в основата стои човекът. Той отбеляза, че в компанията работят едновременно три поколения и изрази желанието на фирмата да насърчи повече млади хора, с желание за развитие, да дойдат в дружеството, да се научат и да се развият в посоката, в която искат, ако тяхното призвание е да са строители. Същевременно Ангелов изтъкна, че в компанията има всякакви професии и длъжности, включително и водолази.

#перспективата #пред #строителния #сектор #добра #заяви #петър #ганев #института #пазарна

Още новини

Още новини от Икономика, които може да четете