преди 19 часа · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
През тази година гражданите на Федерация Босна и Херцеговина (ФБиХ) са получили повече заеми от банките, като жилищните заеми и спестяванията са нараснали с 5,7 процента, предаде за БТА босненската агенция ФЕНА.
През първите три тримесечия на годината ФБиХ отбеляза ръст от 5,8 процента на нецелевите заеми и ръст от 13 процента на жилищните заеми в сравнение с края на 2023 г., съобщи Банковата агенция на ФБиХ.
През последните пет години общите условия за кредитиране във ФБиХ бяха стабилни, което повлия на нивото на лихвените проценти, при които бяха договорени нови заеми. Към 30 септември 2024 г. банките във ФБиХ са одобрили заеми за общо потребление при среден ефективен лихвен процент от 7,2 процента, докато средният ефективен лихвен процент за жилищните заеми е 4,3 процента, отговори Банковата агенция на ФБиХ на запитване на ФЕНА за средните лихви, при които гражданите теглят заеми (нецелеви и жилищни).
Що се отнася до овърдрафта по разплащателни сметки в банките във ФБиХ, към 30 септември 2024 г. той възлиза на 278 млн. конвертируеми марки (KM).
На въпрос за спестяванията на гражданите и дали разполага с данни за средните месечни спестявания на гражданите на БиХ, Банковата агенция на ФБиХ отговори, че към 30 септември 2024 г. общата сума на депозитите на населението в банки във ФБиХ възлиза на 12,6 милиарда KM, с 5,7 процента повече спрямо края на миналата година.
По отношение на потенциалното въздействие на намаляването на лихвените проценти на Европейската централна банка върху местния пазар и дали се очаква лихвените проценти във ФБиХ да намалеят, Банковата агенция на ФБиХ отбеляза, че референтните лихвени проценти, определени от Европейската централна банка, не трябва да бъдат пряко обвързани с определянето на лихвите във ФБиХ.
„В Босна и Херцеговина мерките на местните банкови агенции смекчиха или напълно предотвратиха драстично увеличение на лихвените проценти. Промени се наблюдават само при кредитите, договорени преди това с променлив лихвен процент. В повечето случаи, имайки предвид временните мерки, банките са избрали да не повишават лихвените проценти с повече от 2 процента (200 базисни пункта) или значително по-ниски от референтния лихвен процент, определен в договорите“, подчерта Банковата агенция на ФБиХ.
Освен това от Банковата агенция на ФБиХ добавиха, че за тези заеми може да се очаква намаление на лихвите, когато референтният процент, към който са обвързани, падне под 2 процента.
Относно таксите, които клиентите плащат на банките и дали ще има увеличение или отмяна на определени такси, Банковата агенция на ФБиХ подчерта, че няма правомощия да влияе пряко върху размера на конкретни такси.
Предвид съвременните тенденции на пазара, структурата и нарастващия обем на предлаганите услуги, Агенцията счита, че са налице условия за корекция на ценовата политика на банките.
(Новина, избрана от босненската агенция ФЕНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)