17 юли 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook
Служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе работна среща с ректора на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. Димитър Димитров. В разговора беше поставен акцент върху липсата на достатъчно работна ръка като водещ проблем в сектора, за чието разрешаване биха могли да допринесат именно образователните и академичните институции. Министър Милошев подчерта значението на УНСС като най-голямата икономическа образователна институция за България в сектор "Туризъм" при подготовката на висококвалифицирани кадри и издигането на престижа на професиите в туризма, съобщиха от ресорното министерство.
В разговора проф. Димитър Димитров изрази становище, че ако бизнесът иска по-добре подготвени кадри, е необходимо да има по-близък контакт със студентите и да потърси съдействие от Министерството на туризма. Той посочи като ефективни форми на взаимодействие провежданите от УНСС бизнес академии с участието на различни компании, които надграждат учебния процес в университета.
Министър Милошев подчерта готовността си да инициира междуинституционална работна среща с участието на академичната общност и национално представените браншови асоциации в туризма с цел както по-тясно сътрудничество с университетите, така и за улесняване на връзката с бизнеса и пазара на труда. Той приветства идеята за провеждането на такава специализирана бизнес академия и в областта на туризма.
"По аналог на дуалното обучение в средното образование би могло да се помисли за реализация на идеята и в сферата на висшето образование и висшите мениджърски кадри", подчерта Милошев. Двамата с проф. Димитров се съгласиха, че никой няма интерес от формален стаж, който няма добавена стойност нито за студентите, нито за представителите на бранша.
"За мен най-важното е мотивацията, когато тези студенти се записват в академиите. Мисля, че това е форма, която дава добра връзка с бизнеса и създава мост към реализацията на бъдещите специалисти", изтъкна на свой ред ректорът на УНСС. Той съобщи, че от новата академична година стартира бакалавърска специалност, съобразена с търсенето и с фокус върху здравния туризъм "Здравен и делови туризъм и икономика".
Проф. Димитров коментира също така необходимостта да бъдат привлечени и чуждестранни студенти, като изтъкна, че усилията на университетите за привличането им трябва да срещат институционална подкрепа при организирането на срещи за представяне на българското образование в чужбина. При срещите, които той е провел с университети в Китай и Узбекистан, водеща тема е била обучението по туризъм.
Министър Милошев и проф. Димитров коментираха възможностите тези студенти да бъдат улеснени да имат опция за сезонна работа по време на своя престой и обучение в България.
По време на срещата двамата обсъдиха и възможностите за бъдещо сътрудничество по създаването на единна дигитална карта на дестинация България.
БТА припомня, че УНСС представи новата си специалност в образователно-квалификационна степен "бакалавър" – "Здравен и делови туризъм и икономика" в края на юни. Обучението е дистанционно, в платена форма и е достъпно от всяка точка на света. То е насочено към представителите на туристическия бизнес и техните служители, които нямат образование в сферата на туризма, но имат опит в нея. Хорариумът е редуциран, обучението е онлайн и достъпно от всяка точка на света според новите туристически концепции на Bleisure tourism и Tourism Work Nomads.
По време на събитието ректорът на УНСС каза, че представянето на тази специалност има дълга история. "Туризмът е един вид универсален език. Така че интересът е голям и искаме тази програма да бъде както за наши, така и за международни студенти. Разбира се, ако държавата облекчи някои условия за визи, признаване на визи, кандидатстване и т.н.", допълни той.