17 ноември 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Френският посланик в Косово Оливие Геро заяви в интервю за КосоваПрес, че Основното споразумение от Брюксел и Охридският анекс, постигнати между Косово и Сърбия, са исторически. Според него споразумението, постигнато през 2023 г. с посредничеството на Европейския съюз, е правно обвързващо и носи конкретни неща за нормализирането на отношенията между Косово и Сърбия. Посланикът казва, че това споразумение носи на Косово признаване на териториалната цялост, поради което е в интерес на самото Косово е споразумението да бъде изпълнено, предаде специално за БТА агенция КосоваПрес.
Геро заяви за КосоваПрес, че подкрепата на Франция за независимо и суверенно Косово не се е променила и е налице както никога досега.
Френският посланик отправи също молба към правителството на Косово да изпрати на Конституционния съд предложението на Европейския съюз за проектоустав на Съюза на общините със сръбско мнозинство. Той заявява, че този проект за устав е най-добрият и единствен вариант, който е на масата.
Според него ЕС смята, че това предложение е в пълно съответствие с Конституцията на Косово. Оливие Геро смята, че най-добрият тест е проектоуставът да се изпрати в Конституционния съд и тогава тази институция да покаже до каква степен този документ е в съответствие с Конституцията. Изпращането на проектоустава до Конституционния съд, казва френският посланик, е и условие за членството на Косово в Съвета на Европа.
Запитан за рисковете този документ да създаде трета изпълнителна власт или автономия за сръбската общност, френският посланик в Косово заявява, че изпращането на проектоустава в Конституционния съд е отличен показател, който ще отговори на всички възможни опасения.
Оливие Геро напомня, че Франция, но и западните съюзници, са имали решаващо значение за освобождаването на Косово през 1999 г. и за признаването на независимостта на Косово през 2008 г. Ето защо, по думите му, не бива да има опасения от каквито и да било действия от тяхна страна, които биха имали неблагоприятно въздействие върху Косово.
От друга страна посланик Геро казва, че те подкрепят членството на Косово в Съвета на Европа, но добавя, че условието за това е изпращането на проектоустава на Съюза на общините със сръбско мнозинство в Конституционния съд.
Запитан за деструктивността на Сърбия в процеса на диалог, френският посланик казва, че е важно двете страни да предприемат положителни стъпки към изпълнението на задълженията в диалога.
Според него сръбският президент Александър Вучич насърчава положително сръбската общност да се реинтегрира в косовските институции.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)