10 декември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Министърът на икономиката на Хърватия Анте Шушняр обсъди днес с министъра на енергетиката на Федерация Босна и Херцеговина (ФБиХ) Ведран Лакич енергийното сътрудничество между двете съседки, по-специално ролята на проекта за Южния междусистемен газопровод, предаде хърватската агенция ХИНА.
На уебсайта си хърватското министерство посочи, че срещата в Загреб е била възможност да бъдат разгледани важни теми на двустранното сътрудничество, особено в областта на енергийната сигурност, търговията и съвместните инвестиции.
Съобщението цитира думите на Шушняр, че днешната среща „е възможност за обсъждане на открити въпроси и по този начин да допринесе за укрепването на двустранното сътрудничество и поддържането на добрите отношения между две приятелски страни".
Хърватският министър изтъкна енергийното сътрудничество между двете страни, като подчерта стратегическото значение на проекта за Южния междусистемен газопровод.
„Йонийско-адриатическият газопровод е решаваща стъпка към укрепване на енергийната сигурност и диверсификация на доставките на газ в региона“, каза Шушняр, отбелязвайки, че Хърватия предоставя силна подкрепа за продължаването на изпълнението на този проект, като отчита ролята си в осигуряването на енергийна стабилност за Босна и Херцеговина и допринася за общите цели в областта на климата.
Лакич каза, че срещата „е потвърждение за непоколебимия ангажимент на правителството на Федерация Босна и Херцеговина и на правителството на Хърватия за засилване на сътрудничеството в областта на енергетиката, както и на дългогодишното успешно сътрудничество между операторите на газопреносните системи в Хърватия и във Федерация Босна и Херцеговина, компаниите Plinacro и BH-Gas."
Проектът за Южния междусистемен газопровод между газопреносните системи на Хърватия и Босна и Херцеговина по маршрута Загвозд-Имотски-Посушие-Томиславград-Зеница с разклонение до Мостар е от стратегическо значение за сигурността на доставките за Босна и Херцеговина, тъй като в момента тя зависи само от една входна точка на газопреносната система, от Сърбия през Република Сръбска.
Проектът осигурява диверсификация на маршрутите и източниците на доставка чрез терминала за втечнен газ на остров Крък, бъдещия йонийско-адриатически тръбопровод и други маршрути на доставка, които минават през Хърватия, както и по-нататъшната газификация на Босна и Херцеговина, което също ще доведе до увеличаване на транзита на природен газ през Хърватия.
Хърватските участъци от Южния междусистемен газопровод включват 52-километровия участък Дугополе-Загвозд и 22-километровия участък от Загвозд до Имотски на границата между Хърватия и Босна и Херцеговина. На територията на Босна и Херцеговина общата дължина на маршрута е 169 км. Планираният капацитет на междусистемната връзка е до 1,5 милиарда кубически метра годишно.
Хърватите в Босна и Херцеговина настояват за създаване на нова компания със седалище в Мостар, която да изгради и Южния междусистемен газопровод, а посланикът на САЩ в Босна и Херцеговина Майкъл Мърфи настоява работата да бъде поета от BH Gas, съществуващият газов оператор със седалище в Сараево.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)