преди 13 часа · 3 мин. четене · Споделяне във Facebook
Индонезия днес отбелязва 20-ата годишнина от огромното цунами, което причини смъртта на над 170 000 индонезийци, опустоши провинция Ачех и остана в историята, като едно от най-големите природни бедствия в съвременния свят, предаде Асошиейтед прес.
Мнозина днес се стекоха на масовия гроб в село Уле Лхеуе, където са положени тленните останки на над 14 000 неидентифицирани и непотърсени жертви на цунамито. Това е един от няколкото масови гроба в Банда н Ачех – столицата на най-северната провинция на Индонезия.
На 26 декември 2004 г. мощно земетресение с магнитуд 9,1 разтърси крайбрежието на индонезийския остров Суматра. Последвалото огромно цунами предизвика смъртта на около 230 000 души в близо десет държави, простиращи се до Източна Африка. Около 1,7 милиона души бяха разселени, предимно в четирите най-засегнати държави: Индонезия, Шри Ланка, Индия и Тайланд.
Въпреки че изминаха 20 години, мъката остава и оцелелите все още си спомнят за своите близки, загинали след като гигантските вълни изравниха със земята сградите в повечето крайбрежни райони на Индонезия.
Редица държави и организации предоставиха значителни средства за подпомагане на възстановяването на региона. Инфраструктурата в Ачех е възстановена и вече е по-устойчива, а в крайбрежните райони са инсталирани системи за ранно предупреждение.
Цунамито отне живота на повече от 8000 души в Тайланд, като много от тях все още са в неизвестност, а близо 400 тела остават неидентифицирани и непотърсени.