Фестивалът „Синелибри“ е свързан със стойностни литературни произведени, каза дългогодишният журналист Людмила Цветкова

Фестивалът „Синелибри“ е свързан със стойностни литературни произведени, каза дългогодишният журналист Людмила Цветкова

вчера · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook


Фестивалът „Синелибри“ е свързан със стойностни литературни произведени, каза дългогодишният журналист Людмила Цветкова

Фестивалът „Синелибри“ е свързан със стойностни литературни произведения - и класика, и съвременни. Това каза дългогодишният журналист Людмила Цветкова по повод представянето на новия брой на списание ЛИК, който е посветен на 10-ата годишнина на фестивала „Синелибри“. Цветкова гостува в Националния пресклуб на БТА в Самоков. 

Тя посочи, че има бегли впечатления от филма „Майстора и Маргарита“. „Всеки следващ е все по-интересна и различна, с различни послания и актьори.“

По думите й фестивалът не достига до по-голяма публика и е облагодетелствана столицата, както и по-големите градове в страната. Според Цветкова всеки един филм, който е стойностен, трябва да бъде представен. Людмила Цветкова каза, че дори и срещу заплащане филмите от фестивала трябва да бъдат представени и „Синелибри“ да създаде по-големи възможности. „Би било добре в училищата да има часове по изкуство, където да се пускат интересните филми и изложби, които се показват в по-големите градове и изкуството да е по-близо до учениците.“  Тя посочи, че освен показвани, произведенията на изкуството трябва да бъдат и обяснявани. 

По думите й киното е най-достъпното изкуство и най-много хора имат отношение към него. 

Директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов не успя да присъства на официалното представяне на броя тази вечер, но пред БТА по-рано той посочи, че е много щастлив да говори за фестивала.

„Натъжен  съм, защото тази година не можах да изгледам нищо от програмата, но това отваря една друга тема за нашия град. Списание ЛИК под шапката на Българската телеграфна агенция (БТА) е едно издание, което е носител на висока култура и е леснодостъпно за всички. Филмовата програма не е достъпна за малките градове и изисква специално отделено време, в малкия град нещата са затруднени, на първо място от липсата на кино салон, както е в Самоков“, посочи Хаджиангелов.

Директорът каза, че тази година е приятно изненадан от откриването на фестивала  със знаменателния филм „Партенопа“ на Паоло Сорентино. „Филм за, който съм чел от предходната година и очаквам с нетърпение“.

„Фестивалът „Синелибри“ е един културен празник между две изкуства – кино и поезия“, добави още директорът на музея. 

Д-р Хаджиангелов посочи, че по-различното в този фестивал е многообразието, което може да се види в него – филми от цял свят, късометражни, пълнометражни, поезия от различни страни, от млади и по-възрастни автори. „Един поетичен фестивал би бил малко тясно специализиран и интересен за хората, посветени на поезията, но „Синелибри“ е нещо повече, защото заедно с поезията, с представянето на нови книги и творби има една съпътстваща програма от филми, които са по-специални, не са касовите заглавия, които текат по кината.“

Според директора на културната институция Самоков е тясно свързан с киното и литературата, защото оттук са дейци като Анастас Карастоянов, Никола Карастоянов и Константин Фотинов. Той посочи, че градът може да бъде определен като град на съвременната българска фотожурналистика. 

Д-р Хаджиангелов посочи, че кината са били културната институция, която е давала най-популярното забавление на хората през 70-те, 80-те и 90-те години на XX век и излизането на всеки нов филм е бил събитие. Той припомни, че в края на миналия век интересът към киното спада. Хаджинаглов добави, че е много тъжно, че днес няма кино в Самоков, а желанието на самоковци е голямо и посочи, че се надява то отново да се възстанови. „Емоцията от един филм, когато се гледа с повече хора, е една, и друга е вкъщи“. 

„Писателите в Самоков са много, но много са и тези, които са писали за града.“

#фестивалът #синелибри #свързан #стойностни #литературни #произведения #класика #съвременни #каза #дългогодишният

Още новини

Още новини от Култура, които може да четете