вчера · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Учениците от клуб „Куйрук Productions“ в частна профилирана гимназия „Райко Цончев“ бяха гости в Националния пресклуб на БТА в Добрич за представянето на броя на списание ЛИК, посветен на фестивала „Синелибри“. Пред БТА Весел Стоянов, Валентин Василев, Дилян Илиев, Тея Тодорова и Петър Иванов и техният ръководител Ирина Петрова разказаха за последния фестивал, от който се завърнаха с второ място. Във фестивала „Предизвикателството“ в Благоевград те са имали възможност да работят с едни от известните имена в киноиндустрията в България. По зададена тема отборът от Добрич е трябвало за 24 часа да изработи късометражен филм. Филмът, който учениците са сътворили, е озаглавен "Пейзажът на живота". Дилян Илиев разказа, че това е една история за това как като загубиш, не знаеш какво печелиш. Преподавателят им Ирина Петрова каза, че това е един голям успех за тях, тъй като са се съревновавали със студенти по режисура, актьорско майсторство и други специалности, свързани с киното.
Учениците се обединиха около тезата, че е по-добре да работят върху собствена идея за сценарии и реализация на филма, отколкото да разработят такъв по книга. Въпреки това те определиха и творби, върху които биха работили. Валентин Василев каза, че би направил филм по „Евгени Онегин“ на Александър Пушкин, като обърне по-голямо внимание на частта с дуела. Весел Стоянов каза, че би работил по Библията, защото има различни истории и притчи, върху които може да се акцентира, а Дилян Илиев се спря на "Чужденецът" на Албер Камю. Той каза, че е много впечатлен от края на произведението, където, въпреки че е в затвора, главният герой не се предава.
Според тях участието в различни фестивали дава много ползи. Учителят Ирина Петрова коментира, че всеки един фестивал е полезен. „Защото развива качествата на участниците, развива и други умения като работа в екип, комуникацията между тях, толерантност и търпимост в различните идеи, да могат да се изслушват, учат се на организираност, на упоритост“, каза още Петрова и допълни, че само в последния фестивал, в който са участвали, е трябвало за 24 часа да изработят късометражен филм. Според нея това е голям успех, тъй като всички в клуба са любители.
Валентин Василев каза, че освен в развиването на меки умения, тези пътувания и работата по фестивалите им помагат и в разбирането за света.
Дилян Илиев завърши с това, че всяко едно пътуване им носи по нещо. „Учи ни да сме по-добри хора, по-добри приятели и да обичаме това, което правим“, каза още той.