преди 3 часа · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Днес приключва едноседмичният бойкот в Хърватия, в който гражданите бяха призовани да не пазаруват в три търговски вериги – „Лидл“ (Lidl), „ДеЕм“ (DM) и „Еуроспин“ (Eurospin), както и три продуктови групи – газирани напитки, бутилирана вода и перилни препарати, предаде хърватската телевизия ХРТ.
Все още не е ясно колко успешен е бил този бойкот и дали ще има нови действия, особено след като бяха публикувани данни, че инфлацията в Хърватия през януари е била най-високата в еврозоната и възлиза на четири процента, подчертава телевизията. Правителството се бори с инфлацията като ограничава цените на 70 продукта.
Обикновено правилото е производителят да получава от 50 до 60 процента нето от рафтовата цена на продуктите в търговските вериги. В настоящата ситуация на проблемен климат, силно регулирани условия по отношение на предпазните средства, проблемите с работната ръка, разходите са такива, че жизнеспособността на такова производство е под въпрос, твърди Бранимир Маркота, президент на Хърватската асоциация на производителите на плодове.
"През последните 10 дни 30 процента от минералните торове са изчезнали, никой не контролира и не споменава фермера и нас, първичните производители, които поставяме всичко това на масата за преработвателя и по-нататък по веригата на доставки", каза Петър Пранич, президент на Комитета по земеделие на Хърватската земеделска камара.
Не съм сигурна колко нашите земеделски производители ще могат да намалят цените и да отговорят на предизвикателствата на мерките на правителството, страхувам се, че можем да видим отново увеличение на вноса, по-евтини стоки с ниско качество, а това със сигурност е нещо, което не искаме, каза Ирена Вебер, генерален директор на Асоциацията на хърватските работодатели.
В основата на инициативата за бойкот, подета от групата във Фейсбук „Ало, инспекторе“, стои потребителската асоциация „ECIP“. Тя бе подкрепена от асоциации за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и дори от самия министър на икономиката, припомня изданието „Индекс“.