9 ноември 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Замърсяването на въздуха категорично е изключително важен рисков фактор за инфаркти и инсулти, който в продължение на десетилетия е игнориран. Това каза за БТА кардиологът д-р Александър Носиков, който участва в семинар за журналисти, организиран от сдружение „Въздух за здраве“. Най-вредни са фините прахови частици 2,5 микрометра и отдавна сме забелязали, че когато има студени мъгливи дни, дни на безветрие и висока концентрация на тези частици, честотата на инфаркти и инсулти е по-висока, допълни той и посочи, че този факт е изследван и доказан не само в София. В столицата дните на мъгли и безветрие обикновено са в края на декември, през януари и февруари.
Нашето обяснение е, че фините прахови частици имат провъзпалителен ефект - водят до възпаление на плаката в артериалния съд, каза д-р Носиков в отговор на въпрос за ролята на фините прахови частици за появата на инфаркт или инсулт. Най-вероятно фините прахови частици имат не само локален ефект върху белия дроб, а навлизат и в циркулацията на кръвта, водят до съдово възпаление, като по този начин повишават риска от инфаркт и инсулт, каза още лекарят. Освен това вече знаем и че в сънната артерия на някои пациенти има натрупани микропластмаси, които плаката е приела от околната среда, добави той.
Трябва да се обърне сериозно внимание колко дни в рамките на живота си човек е бил подложен на замърсяване с фини прахови частици, призова лекарят. Няма такъв анализ, но индиректно, ако се анализира сърдечно-съдовата смъртност в Албания, в Гърция, в Турция, се вижда, че тя е значително по-ниска в сравнение с данните за България, Косово и Република Северна Македония, посочи още той. По думите му едно от възможните обяснения за по-ниската смътност е, че тези държави имат голям излаз на море, духа много повече вятър и качеството на въздуха е много по-добро. Другото възможно обяснение за по-ниското ниво на смъртност от сърдечно-съдови заболявания в Гърция, Турция и Албания е придържането им към средиземноморската диета.
Трябва да подлагаме на натиск институциите и регулаторните органи, отговарящи за качеството на въздуха, така че той да бъде по-чист и да има по-ниска запрашеност, добави д-р Носиков. Замърсяването на въздуха не е само заради автомобилите, движещи се с определено гориво, каза още лекарят. По думите му електрическа кола, преминала през мръсен пътен участък и след това е развила висока скорост по улиците на града, набилите се в гумите й кал и прах се разпрашават във въздуха. Този проблем може да се реши, ако улиците са измити, а на строителните площадки се полива с вода, каза още той.
Отоплението на твърдо гориво, което е характерно за България, също води до голямо замърсяване на въздуха, допълни кардиологът.
Най-ниска заболеваемост от сърдечно-съдови заболявания се отчита във Франция, посочи още д-р Носиков. По думите му това се дължи на по-ниски нива на стрес, по-високо качество на храната, по-чист въздух, умерено хранене, пиене на повече вода.