27 май 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Всички държави членки на НАТО по един или друг начин са въвлечени в тази война - с предоставяне на разузнавателна информация, целеуказване, оръжия, муниции, подготовка, инструктори, съветници, контрактори, каквито има на територията на Украйна, каза на брифинг за медиите президентът Румен Радев, който днес пристигна на работно посещение в Швейцария. Коментарът му беше в отговор на журналистически въпрос относно реакциите на българските политици за изпращането на оръжия на Украйна и ситуацията там.
Припрените реакции на наши политици и наши институции, че България няма да изпраща войски в Украйна не значат абсолютно нищо, ако някоя друга държава член на НАТО провокира пряк сблъсък с Русия, заяви Радев.
Президентът посочи, че няма значение дали нашето Народно събрание ще вземе някакво решение, ако някоя друга държава провокира сблъсък с Русия, тъй като сме член на НАТО и съществува член 5 от Северноатлантическия договор, който гласи, че нападение срещу една държава означава нападение срещу всички. Очаквам, ако нашите политици не могат да осъзнаят, обществото ни да си дава сметка за това, добави той.
Време е българските политици да си отворят "широко затворените очи" по тази тема и да полагат усилия за по-бързо прекратяване на тази война, за намиране на пътища за мир, основан на международното право, а не само да повтарят тези, които не са им на някои от тях много ясни, каза Радев.
Държавният глава призова за разум и отбеляза, че ако нещо не е ясно, нашите политици, които взимат решения, могат да се допитат до експерти. Има хора, които без да им мигне окото вземат решения, които могат да доведат до риск за живота на други, но те няма да подложат своя собствен живот на риск, коментира той.
Попитан за предстоящата конференция за мир, Радев подчерта, че е изключително важна първа стъпка да започне да се говори наистина за мир, а не за оръжие, подготовка, победа. Той поздрави президента на Швейцария за тази стъпка. И двамата споделихме, че не сме прекалени оптимисти, защото без да участва и другата страна, не можем да очакваме някакви резултати. Важно е да се започне този диалог, дали ще се присъединят повече държави – най-вече от "Глобалния юг", но и ключови държави като Китай, Южна Африка, ОАЕ, Саудитска Арабия, Бразилия и други. Очаква се все още тяхното присъствие, посочи президентът.
Попитан кой ще представлява страната ни, Радев заяви, че очаква решение на правителството.
Относно срещата си с президента на Швейцария Виола Амхерд, Радев заяви, че двамата са обсъдили редица аспекти от двустранното сътрудничество, европейският дневен ред, от ситуацията в глобален план. Той посочи, че е изразил признателността на страната ни за изключително добрите резултати от програмата за сътрудничество между България и Швейцария. По думите му тя е постигнала значителни успехи и е въвела дуалното професионално обучение в България. Предстои вторият етап, той вече започва, на стойност 93 млн. швейцарски франка, с акцент отново върху образованието, науката, научните изследвания, технологии, сигурност, миграция, гражданското общество.