2 ноември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде на посещение в Лос Анджелис, САЩ, по повод откриването на 3 ноември на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в световноизвестния музей „Дж. Пол Гети“, съобщиха от прессекретариата на президентската институция.
По покана на музея инициативата се провежда под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Съорганизатори на изложбата са Националният археологически институт с музей (НАИМ) при Българската академия на науките (БАН) и Министерството на културата. В експозицията българските артефакти са над 90% от всички експонати. В изложбата участват 14 български музеи с над 150 предмета в изложбата. Тя ще продължи до 3 март 2025 г.
Идеята за проекта е от 2018 г., но реализирането се забави заради пандемията от COVID-19. При посещението си в България в процеса на подготовка директорът на „Гети“ д-р Тимъти Потс и негови колеги проведоха срещи и с вицепрезидента Йотова, посочват от президентството.
Оттам допълват, че ден преди откриването на изложбата, на 2 ноември, вицепрезидентът ще отбележи заедно с учениците от Българско училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис Деня на народните будители. Йотова ще разговаря с представители на българската общност от Западния бряг. В програмата на вицепрезидента е предвидена среща още с местните власти на Лос Анджелис.
Преди дни на пресконференция по повод изложбата в Националния пресклуб на БТА директорът на НАИМ-БАН доц. Христо Попов каза, че първите запитвания към българската страна от музея „Гети“ били преди повече от седем години. „Хубаво е, че тази изложба показва партньорството между важни институции. Експонатите са вече месец в Лос Анджелис“, посочи доц. Попов.
Екатерина Джумалиева, директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в Министерството на културата, каза, че министерството от години се занимава с координация на национални музейни експозиции в чужбина. През 2020 г. е сключено споразумение с музея „Гети“, което позволява български реставратори да отиват на специализации там, добави тя.