2 август 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Преподаватели и служители от Висше училище по агробизнес и развитие на регионите - Пловдив (ВУАРР) посетиха Факултета по икономика и социология на Университета на град Лодз, Полша, в рамките на мобилност на персонала по програма "Еразъм +". На среща с полските домакини бяха представени двете висши училища и обсъдени въпроси, свързани с организацията на учебния процес и мотивацията на студентите да се завърнат в аудиториите след КОВИД-19, съобщиха от екипа на ВУАРР.
Университетът в Лодз е създаден през 1945 г. след сливането на няколко вече съществуващи висши и полувисши учебни заведения. В момента има 12 факултета с хуманитарен, природонаучен и икономически профил, като общият брой студенти в двете форми на обучение (редовно и задочно) надхвърля 70 хиляди, а преподавателският състав е от около 2600 души.
Със своите 5000 студенти, 400 преподаватели и над 100 служители в администрацията Факултетът по икономика и социология е един от най-големите. Разполага с четири корпуса в централната част на града. Приоритет в работата на ръководството е подкрепата за реализирането на различни студентски проекти и инициативи, които да направят средата приятна за обучение и релаксация.
По идея на студентите откритите площи между отделните сгради са превърнати в места за отдих с хамаци, цветни градини, малко изкуствено езеро с рибки и дори къщичка за арома- и апитерапия чрез отглеждането на няколко пчелни семейства. В почивките между лекциите студентите могат да полежат на тревата, да почетат книга на сянка под дърветата или да похапнат като на пикник, отбелязват от ВУАРР.
„Така студентите се чувстват комфортно и с желание се завърнаха присъствено в университета след обучението вкъщи по време на КОВИД-19", сподели Катаржина Чойначка от Центъра за развитие на факултета. "Връщането на учащите се в аудиториите е проблем за много висши училища, тъй като удобството на обучението онлайн е за предпочитане от някои, но се губи непосредствената връзка в общуването с преподавателите и колегите, а от това страда качеството на учебния процес. За щастие, при нас този проблем е решен“.
Амбицията е факултетът да е не само "ико"(икономически), но и изцяло "еко" (екологичен). Насърчава се придвижването с велосипеди, за които по идея на студентите е построен прозрачен заслон, а в една от семинарите зали чрез тях се добива "зелена енергия", необходима за прожектирането на учебни материали.
Предпочитано място е и библиотеката на факултета. Сградата е на старата Студентска поликлиника, която университетът закупува и реновира, като я превръща в модерно пространство с лекционни зали, книгохранилище и няколко читални. Особено атрактивен е т. нар. „Басейн“ – читалня с прозрачен покрив, много зеленина, сини стъклени пана по пода и шезлонги около тях.
Една от последните придобивки по инициатива на студентите е кът за хранене за тези, които предпочитат си носят домашно приготвена храна.
„Това отдавна е реализирано във ВУАРР" сподели доц. Светла Димитрова, президент на пловдивското висше училище. "Разполагаме с напълно обзаведената столова, където могат да се хранят и тези със по-специфични потребности относно храната – примерно хора с диабет, с глутенова непоносимост и пр., за които е трудно да следват определената им диета с готова храна. Но винаги е полезно да почерпим от опита на колегите от други университети като приложим техните добри практики, какъвто е и смисълът на обмена по програма "Еразъм+“. /ПВ/
Млади изследователи представят в Хасково научни новости на семинар по природн...
26 декември 2024 г.Млади изследователи представят в Хасково научни новости на семинар по природн...
26 декември 2024 г.Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.