преди 7 часа · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Въведената организация на движение на "Дунав мост" при Русе и "виртуалната опашка" за тежкотоварните автомобили не са въведени от Министерството на финансите и е извън неговата компетентност, заяви при изслушването си в парламента министърът на финансите Теменужка Петкова. Темата е свързана с "виртуалната опашка" за тежкотоварните автомобили на ГКПП “Дунав мост“ при Русе и събираните такси.
Министърът припомни, че след влизането на България в Шенгенското пространство на 1 януари т.г. Агенция "Митници“ и Националната агенция за приходите(НАП) са преустановили контролната си дейност на територията на вътрешните гранични пунктове, като по границата с Гърция са пренасочени извън пунктовете, а с Румъния, съгласно решение на Министерския съвет – проверката е по метода "анализ на риска“ в района на ГКПП с извеждане на превозното средство от потока на трафика, без да се възпрепятства движението. На всички вътрешни гранични пунктове Агенция“ Митници“ е преустановили контрола, свързан с проверка на електронните винетни стикери и заплащането на тол таксите от превозвачите, както и измерването на общата маса, осовото натоварване и габаритните размери на товарните превозни средства, посочи Петкова.
Единственото действие, което Агенция "Митници“ продължава да извършва на "Дунав мост“ при Русе, е администрирането на инфраструктурната такса за преминаване на мостовото съоръжение на изход от страната ни т.нар. такса мост. Поддържат се 4 гишета за товарни автомобили и 6 – за леки, т.е. общо 10 за отчитане на такса "мост“, отбеляза министърът. Към момента, по думите на Петкова, капацитетът за събиране на пътната такса многократно надвишава този на пътната мрежа и няма как да влияе ограничаващо на преминаването.
Тя добави, че от 19 януари 2025 г. по споразумение между ИА “Автомобилна администрация“ и Агенция "Митници“ на същите гишета се предоставят еднократни разрешителни за международен превоз, мярката е по искане на превозвачите.