22 април 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Програмата за изграждане на STEM-центрове в училищата в страната вече е на втори етап, като до сега са разгледани и оценени над 2 200 програми и концепции, а сключените договори са повече от 100. Това каза днес във Варна служебният министър на образованието и науката Галин Цоков. Той уточни, че от крайморския град споразумения са сключили 17 училища, които започват изграждането на такива центрове. По думите на Цоков през следващите месеци темповете по изграждането на STEM-среда у нас ще се забързат. Той акцентира, че е от съществено значение обаче учителите да могат да ползват този тип технологии и да променят методологията си на работа. За тази цел са предвидени средства за изпълнението на проект по програма „Образование“, който предвижда обучение на около 38 000 педагогически специалисти в цялата страна, допълни Цоков.
Министърът коментира още, че Варненският икономически университет има готовност да предложи квалификационни обучителни курсове за учителите за работа с инструментите на изкуствения интелект. Той припомни, че министерството вече прие насоки за използването на ИИ. По думите му Варненският университет и неговият изследователски институт могат да бъдат сред първите в страната, които ще предложат такива програми за педагозите.
За предстоящите матури министърът посочи, че освен промяната на часа на изпита на десетокласниците, няма други корекции в организацията им. Правилата са приети още в началото на годината, вече е уточнена и организацията за втора дата за матурите след 7 клас за децата, които не са успели да се явят заради заболяване, посочи Цоков.
Министърът на образованието поздрави днес във Варна участниците в лабораторията за иновации „Екология и зелена енергия“, която събра в крайморския град представители на училища от 10 града в страната. Форумът се провежда в рамките на националната програма „Иновации в действие“, а участниците бяха приветствани от кмета на Варна Благомир Коцев и началника на Регионалното управление на образованието д-р Ирена Радева.
Това е четвъртата лаборатория, която се провежда, посочи Цоков. Той подчерта значението на тези срещи, тъй като те дават възможност да се изградят междуучилищни екипи - професионални общности, които работят по определена иновация и помагат за нейното въвеждане в другите училища. Всяка лаборатория завършва с практически продукт – помагало или наръчник, което ще позволи мултиплициране на иновациите и в други образователни институции в страната, обясни министърът.