Възможностите за привличане на инвеститори с базата на бившата цигарена фабрика в Благоевград обсъдиха министър Карадимов и местната власт

Възможностите за привличане на инвеститори с базата на бившата цигарена фабрика в Благоевград обсъдиха министър Карадимов и местната власт

5 октомври 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook


Възможностите за привличане на инвеститори с базата на бившата цигарена фабрика в Благоевград обсъдиха министър Карадимов и местната власт

Възможностите за привличане на инвеститори с базата на бившата цигарена фабрика в Благоевград обсъдиха на работна среща днес служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, представители на Българската банка за развитие (ББР) и кметът на Благоевград Методи Байкушев. В срещата взеха участие също областният управител на Благоевград Георги Динев и председателят на Общинския съвет Радослав Тасков. 

На брифинг за медиите кметът на Благоевград обяви общата воля на представителите на държавната и на местната власт за намиране на устойчиво решение, което да привлече инвеститори в града и съответно да бъдат разкрити повече и качествени работни места. Поводът да влезем в контакт беше връщането на имотите на бившата цигарена фабрика в собственост на държавата и конкретно в Българска банка за развитие, което отваря възможностите да намерим добри решения за бъдещето на града, каза още Методи Байкушев. 

Днес имотите на бившата цигарена фабрика са огледани, а общото впечатление е, че имотът и сградите вътре са в задоволително състояние и способни в разумен срок да приемат евентуални нови бизнеси, каза още Методи Байкушев. На пресконференцията стана ясно, че вече има няколко чужди инвеститори, проявили интерес към града.

Министър Карадимов посочи, че Министерството на иновациите и растежа е извело реиндустриализацията на страната като водещ приоритет. Ако това е водеща политика на министерството, надявам се и на държавата, и на ББР, естествено е ние да търсим реализация на активи, които сме придобили, посочи той. По думите му реализацията ще се търси "не просто и не само на пазарния принцип“, а водещ мотив ще е сумарният ефект, ще се търси съвместният алгоритъм, така че да се постигне пазарният ефект, съчетан със социалния. „При равни други условия, абсолютен приоритет при реализацията на тези активи ще имат интересите на община Благоевград от гледна точка на инвестиции, работни места“, каза още министърът. Той допълни, че съоръженията са „уникални“, а базата е един „практически изграден индустриален парк“. 

Изпълнителният директор на ББР Илия Караниколов посочи, че се разглеждат различни форми на инвестиции, включително и за влизане на голям инвеститор, развитие на иновации, създаване на нови работни места. В това отношение мога да ви уверя, че банката ще продължи да работи в тясно сътрудничество с местната власт по отношение на реализацията на най-добрата и най-подходящата инвестиция за жителите на града, каза още Караниколов.

Председателят на Надзорния съвет на ББР Деляна Иванова каза, че в случая има актив с изградени всички комуникации, с халета, които отговарят на всички производствени стандарти, транспортна свързаност. Тя допълни още, че в града има два университета, които осигуряват работна ръка, а всичко това е предпоставка за добра реализация на актива. Иванова посочи и предимството на спестеното време за изграждане на подобна база. Когато един инвеститор, местен или чужд, иска да стартира нов бизнес, важен фактор за него е времето, допълни тя. Минималният период, в който инвеститор може да започне да изгражда хале върху „зелена поляна“ е две години, каза още Деляна Иванова, като подчерта, че ще бъде отделено нужното, „но не твърде дълго време“, за да се направи правилният анализ и да се намери най-доброто решение за бившата цигарена фабрика в града.

#възможностите #привличане #инвеститори #базата #бившата #цигарена #фабрика #благоевград #обсъдиха #работна

Още новини

Още новини от България, които може да четете