1 ноември 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Въздушната свързаност на българския туризъм, както и резултатите от тазгодишния летен сезон след влизането на България във въздушния Шенген обсъдиха на специализиран форум представители на авиационния бранш, сред които авиооператори и ръководители на летища.
Дискусията бе част от конференцията „Международната свързаност - ключът за устойчив растеж на българския туризъм“, организирана от Националния борд по туризъм и с институционалното партньорство на Министерство на туризма и Европейска лига за икономическо сътрудничество за България и Балканите.
Приветствие към участниците в дискусията отправи заместник-министърът на транспорта и съобщенията Живко Петров. „На финалната права сме на одобряването на генералния план на летище София, което ще отпуши инвестиционният процес, така че да имаме Терминал 3 далеч преди да имаме магистрала „Черно море“, посочи той.
Председателят на Борда на директорите на „България Еър“ Христо Тодоров съобщи, че тази година авиокомпанията е регистрирала увеличение с около 30 % на чартърните полети спрямо предходната година. Около 150 хил. туристи сме превозили, съобщи той. Не сме най-големият партньор на летищата, но имаме значителен дял, каза още Тодоров. Той подчерта и стремежа на авиокомпанията да разшири и обнови флота си. Той припомни, че тя вече има пет нови самолета „Еърбъс А220“, като предстои да бъдат доставени още два.
Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“ – операторът на летище, представи данни от трафика на летище София и припомни, че вече бе представен концептуалният дизайн на бъдещия нов трети терминал на столичния аеропорт.
Дойчин Ангелов, изпълнителен директор на летище Пловдив, посочи, че аеропорта бавно, но постепенно променя своя профил – от летище с предимно чартърни полети към такова с редовни. Той обясни, че все още летището има малък пътникопоток, като за миналата година от там са минали около 230 хил. пасажери. Ангелов припомни, че към настоящия момент пловдивското летище е изцяло държавно, но се нуждае от сериозни инфраструктурни инвестиции.