Във филма „Сватба“ исках да вплета и погледа към хората от Родопите с генома, който те носят, каза режисьорката Магдалена Ралчева

Във филма „Сватба“ исках да вплета и погледа към хората от Родопите с генома, който те носят, каза режисьорката Магдалена Ралчева

25 септември 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook


Във филма „Сватба“ исках да вплета и погледа към хората от Родопите с генома, който те носят, каза режисьорката Магдалена Ралчева

Във филма „Сватба“ исках да вплета и съвременния мой личен поглед към хората от Родопите с генома, който те носят. Свободолюбието, силата на характерите на героите да бъдат в образите, показани по възможно най-пестеливия и въздействащ начин. Това каза продуцентът и режисьор Магдалена Ралчева на пресконференция след прожекцията на лентата, заснета по едноименния разказ на Николай Хайтов, на фестивала „Златна роза“ във Варна. 

Попитана дали се е вдъхновявала от други филми по творби на писателя, тя каза, че след написването на сценария не е чела повече разказа и не е гледала филми по Хайтов, за да бъде съзнанието й свободно и да се абстрахира от направеното от колегите й преди нея. „Дадох свобода на света на родопчанина, който ми е познат, тъй като от тридесет години живея в тази част на България и българомохамеданите, които присъстват като основен образ, са ми много близки и безкрайно ги обичам“, сподели Ралчева. 

Тя посочи, че се е обърнала към разказа на българския класик, защото е искала да снима история, която не е съвременна и да се дистанцира от проблемите на нашия ден, които избуяват мащабно от екрана. Освен това смята, че зрителите очакват да видят нещо смислено и стойностно, опорна точка, която да ги държи на повърхността. Била е докосната от „Диви разкази“ и решила, че „Сватба“ има потенциал да се развие в киното. С адаптацията се заема Юрий Дачев. „Идеята ни беше зрителите да открият света на Хайтов, но същевременно да развием героите, за да направим и младите хора съпричастни, което не е лесно“, посочи режисьорката. 

Филмът е подготвян десет години, финансиран е при петото кандидатстване за държавни средства. Оператор е Емил Христов, който е бил единственият избор на Ралчева да застане зад камерата. Според нея той е направил шедьовър, влагайки цялата си любов към киното и уважение към българската кинематография. За избора на местата на снимки е помогнал художникът Георги Тодоров - Жози, който ги завел на Агушевите конаци. 

Много важна част от филма за Ралчева е бил и точният избор на актьори. Знаела, че нейната героиня ще бъде изпълнена от Ралица Стоянова, когато я видяла в „Жените наистина плачат“, а Радослав Владимиров избрала след дълго търсене на кастинга, в който той участвал онлайн с майсторски заснето видео. 

Според критиката „Сватба“ е цялостен и вълнуващ, заснет великолепно от Емил Христов, с чудесни актьори. Бе отличена като много добра работата на Юрий Дачев, избрал една водеща линия за сценария, макар и с промяна във финала, както и изключителните постижения в костюмите и аксесоарите. Божидар Манов отвори темата за отношението на съвременните кинематографисти към класиката. Според него е трудна задача тази литература да се сведе до зрителите, но в „Сватба“ има достоверен поглед към автора, чийто свят вече е самостоятелен терен в българската етнокултура и неслучайно всички филми по него са успешни. 

„Сватба“ вече бе представен на кинофестивала в Кан, в рамките на Marché du Film. Премиерата в България е на 8 ноември, след което филмът ще се завърти по кината. Селектиран е за фестивали в САЩ и Дубай. С него бе отбелязана 105-годишнината от рождението на Хайтов в началото на септември т.г.

 

#филма #сватба #исках #вплета #съвременния #мой #личен #хората #родопите #генома

Още новини

Още новини от България, които може да четете