В МОСВ се проведе експертна среща за запознаване с румънския опит при въвеждането на депозитна система

В МОСВ се проведе експертна среща за запознаване с румънския опит при въвеждането на депозитна система

12 април 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook


В МОСВ се проведе експертна среща за запознаване с румънския опит при въвеждането на депозитна система

Работната група за въвеждане на депозитна система в България проведе среща в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за запознаване с опита на румънски експерти, участвали при въвеждането на депозитната система в Румъния. В срещата участие взе заместник-министърът на околната среда и водите Николай Сиджимов. Това информираха от пресцентъра на МОСВ. 

Участниците в работната група бяха представители на Българска стопанска камара, производители на безалкохолни напитки и пивовари, рециклатори, търговски вериги, организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки, Българска асоциация за защита на потребителите. Всички те имаха възможност да получат практически съвети как да бъде организирана депозитната система в страната.

Най-важните принципи, извлечени от практическия опит в Румъния, които според гостуващите експерти трябва да бъдат спазвани, за да се избегнат проблеми при въвеждането на системата, са създаването на местата за събиране на депозитните опаковки, които трябва да са удобни за хората. Друг принцип е задължената индустрия да покрива разходите на депозитната система, а системният оператор да няма право да разпределя печалба. Събраните депозитни опаковки да са собственост на оператора е също важен принцип, посочват експертите. 

Румънските експерти представиха структурата на системния оператор на депозитната система, както и етапите и начина за осъществяване на контрол върху неговата дейност. Те споделиха с българските си колеги разбирането, че депозитната система е най-ефективният метод за събиране на чисти и висококачествени рециклируеми материали. Нейното функциониране трябва да бъде паралелно и в допълнение на действащите системи, които изпълняват принципа за разширена отговорност на производителя.

На срещата присъстваха и изпълнителите на договора с Министерство на околната среда и водите по обществената поръчка „Въвеждане на нов модел за разделно събиране на отпадъци от опаковки в България“, от които се очаква да предложат логистична организация за внедряването на депозитната система в България при спазване на принципите за ефективност и ефикасност на системата, удобство и справедлив достъп на потребителите, ефективност на разходите и най-нисък екологичен отпечатък при избора между алтернативите. Срокът за изготвяне на анализа е три месеца след подписване на договора, считано от 8 април 2024 г., като резултатите от него ще бъдат подложени на широка обществена дискусия с всички заинтересовани страни. 

Заместник-министър Сиджимов информира, че в МОСВ се очаква в кратък срок да бъдат предоставени становища от членовете на работната група по изготвени от министерството предложения за законодателни изменения, които да определят структурата на депозитната система в България. 

Най-малко 30 на сто от пластмасовите опаковки ще трябва да се рециклират от 2030 г., предвижда еврорегламент, който се очаква да бъде гласуван до края на април преди провеждането на изборите за нов Европейски парламент. В края на март експертите от МОСВ представиха на дискусия в София последния вариант на текста на Регламента за опаковките и отпадъците от опаковки. 

 

#работната #група #въвеждане #депозитна #система #българия #проведе #среща #министерството #околната

Още новини

Още новини от България, които може да четете