В Малко Търново ще бъде отбелязана 30-ата годишнина от създаването на Природен парк “Странджа“, каза директорът Румяна Цвяткова пред БТА

В Малко Търново ще бъде отбелязана 30-ата годишнина от създаването на Природен парк “Странджа“, каза директорът Румяна Цвяткова пред БТА

преди 11 часа · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook


В Малко Търново ще бъде отбелязана 30-ата годишнина от създаването на Природен парк “Странджа“, каза директорът Румяна Цвяткова пред БТА

С официално събитие в читалище "Георги Попаянов 1914“ на 24 януари в Малко Търново ще бъде отбелязана 30-ата годишнина от създаването на Природен парк (ПП) “Странджа“. Това каза за БТА директорът на парка инж. Румяна Цвяткова. Покани за участие са изпратени до хора, работили активно за създаването на най-големия парк в България, посочи тя. Сред гостите очакваме министър-председателя на България в 84-тото (служебно) правителство, Ренета Инджова; доц. Диков Патронов – често наричан “бащата на парк Странджа“ заради усърдната си работа по създаването му, както и Стоян Добрев, Евгени Цавков и Антоанета Петрова, добави инж. Цвяткова.    

По време на събитието ще бъдат направени презентации за проучванията на флората и фауната в парка. Антоанета Петрова, която е дългогодишен директор на ботаническата градина при Българската академия на науките, трябва да представи проучване за орхидеите, които се срещат в Странджа планина. За 30-ата годишнина от основаването на парка ще бъдат връчени и почетни плакети на създателите му. 

В празничната програма ще се включат възпитаниците на базовото училище “Михаил Лъкатник“ – първото бургаско училище, което включва обучение по екология в своята образователна програма. 

Въпреки че все още нямаме бюджет, вече сме започнали да планираме събитията през 2025 година. Всички те ще преминат под знака на кръглата годишнина, която ще отбележим в края на месеца, каза Румяна Цвяткова. По думите ѝ една от основните задачи пред екипа на парка ще бъде възстановяването на еко пътеката при изворите на река Младежка. “Тази пътека е в лошо състояние. Поставили сме обезопасителни ленти на местата, които са опасни. Мястото е много посещавано и наистина има нужда от обновяване. Апелът ни към хората е да не преминават през поставени заграждения“, добави директорът на ПП “Странджа“. 

През тази година трябва да започне и изграждането на нова чешма по една от туристически пътеки край царевското село Българи. В началото на април, когато традиционно се отбелязва Седмицата на гората, са предвидени редица занимания и обучения за деца. Дирекцията на парка планува и няколко акции по почистване на най-посещаваните места. 

Пред БТА Румяна Цвяткова разкри, че през тази година Фестивалът на странджанската зеленика ще се проведе в два дни – 10 и 11 май. Домакин на тазгодишния фестивал ще бъде община Царево, като предстои да се уточнят селищата, които ще посрещнат гостите. “Желанието ни е да разширим фестивала в два дни, като включените в програмата събития ще проведем в две различни населени места“, каза Цвяткова. 

Природен парк „Странджа“ е създаден през 1995 г. с основна цел да защити природното и историческо наследство на България. Той е най-голямата защитена територия в страната с площ от над 1100 кв./км. В границите му попадат пет резервата, сред които е най-старият в България – Силкосия, създаден през 1931 година с цел опазване на уникалните растителни видове, които се срещат само там.  Това е и единствения парк в страната, в който има толкова голям брой населени места – цели 21. 

#официално #събитие #читалище #георги #попаянов #1914 #търново #отбелязана #30ата #годишнина

Още новини

Още новини от Наука, които може да четете