26 септември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
В днешните сложни обстоятелства партньорството между Европейския съюз (ЕС) и Общността на държавите от Латинска Америка и Карибския басейн (ОДЛАК) става все по-силно и по-ефективно, предоставяйки ни инструменти за справяне с общите предизвикателства и за насърчаване на стабилността, развитието и просперитета на нашите страни, каза служебният министър на външните работи Иван Кондов в Ню Йорк, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).
Министърът участва в срещата на ЕС и ОДЛАК, съпредседателствана съвместно от върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел и външния министър на Хондурас и имаше за цел продължаването на междурегионалния диалог и подготовка на Срещата на министрите на външните работи ЕС – ОДЛАК и на предстоящата през 2025 г. Среща на върха на ЕС – ОДЛАК, се посочва в съобщението.
Кондов подчерта подкрепата на страната ни за всички усилия за по-нататъшно укрепване на отношенията между ЕС и държавите от ОДЛАК в ключови области като търговия, иновации, нови технологии, наука, култура, образование, контакти между хората, изменение на климата и др. Министърът изтъкна още, че страната ни подкрепя цялостния подход на Пакта за бъдещето, по който се споразумяха преди няколко дни световните лидери в ООН, за подготовка на младите хора за бъдещи предизвикателства, осигуряване на универсален достъп до цифрови постижения и зачитане на човешките права чрез укрепване на глобалното управление и усилията за мир и сигурност, съобщават още от МВнР.
По-рано през деня служебният външен министър участва и в срещата на министерско ниво, посветена на спешната ситуация във Венецуела, организирана съвместно от държавния секретар на САЩ и министъра на външните работи на Аржентина.
Иван Кондов направи изказване и по време на открития дебат на Съвета за сигурност на ООН на високо ниво „Лидерство за мир“ в рамките на Общия дебат на 79-ата сесия на Общото Събрание на ООН. Там той подчерта, че Съветът за сигурност на ООН трябва да възстанови доверието към себе си като глобален орган, отговорен за мира и сигурността.