24 септември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Унгария подкрепя пълноправното членство на България и Румъния в Шенген. Това заяви Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България, по време на участието си в дискусия на тема: „Цената на оставането извън Шенгенското пространство — въздействието върху България и Румъния“. Форумът се провежда в София и е организиран от Българската стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК), съвместно с Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).
Миклош Борош припомни, че в момента Унгария е настоящият председател на Съвета на Европейския съюз, а през този период страната му ще направи всичко възможност „да намери решение“ по отношение на отпадането на граничния контрол за България и Румъния и по суша.
Унгария е член на Шенген през 2007 г. Ефектът от Шенген и присъединяването не е видим веднага. През 2008 г. имаше финансова криза и не се видя ясно какъв е резултатът, подчерта посланик Борош. Той допълни, че с присъединяването си Унгария е получила подкрепа за диверсифицирането на търговията, получавайки повече възможности от достъпа до западния пазар.
Друг важен ефект беше, че като се присъединихме към Шенгенското пространство, това помогна за по-стабилна верига на доставки, посочи още той. Като другефект посланикът посочи и увеличаването на чуждите преки инвестиции вследствие подобряването на конкурентоспособността на унгарските компании.
Надяваме се, че с пълноправното си членство България и Румъния ще се възползват от същите предимства, подчерта още Миклош Борош.
Унгария пое ротационното председателство на Съвета на ЕС на юли. Една от водещите задачи, които си постави Унгарското председателство, е постигането на положително решение за отпадане на сухопътните шенгенски граници на България и Румъния до края на годината.
БТА припомня, че граничният контрол по въздух и море отпадна на 31 март за България и Румъния. През юли от доклад на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките, представен от служебния министър на икономиката Петко Николов, стана ясно, че преките загуби за България от забавянето на пълното присъединяване към Шенген възлизат на над 400 милиона евро. Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон през юни изрази очакване до края на годината да има решение за отпадане на вътрешните сухопътни шенгенски граници на България и Румъния.