Украински дизайнери използват отпадъчни материали в модата, за да покажат трансформациите в живота

Украински дизайнери използват отпадъчни материали в модата, за да покажат трансформациите в живота

27 април 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook


Украински дизайнери използват отпадъчни материали в модата, за да покажат трансформациите в живота

Украински дизайнери и артисти, които войната в родината им е пръснала в различни страни в Европа, се обединяват в проект, който показва трансформациите в живота с езика на изкуството. Техният проект Entity, който доскоро е бил фокусиран основно върху артинстлации, вече оживява и в модата. Това бе показано на второто издание на Фестивала на Новия европейски Бахухаус в Брюксел в началото на месеца.

Зад проекта Entity са водещи имена от различни сфери на изкуствата в Украйна - архитекти, дизайнери, стилисти, фотографи. Те представят различните трансформации на материалите и приложението им.

Ние сме украински дизайнери, които вече живеят на различни места в Европа. Но сме тук, за да разкажем за трансформациите, за промените в нашия живот, каза пред БТА в Брюксел Олга Глинина, продуцент на проекта. Работим с отпадъчни продукти от различни производства, поясни тя.

Това е етилен/винил ацетат, отпадъчен продукт от производството на обувки, допълва Валерий Кузнецов. Той е сред водещите модни дизайнери на Украйна. Част от проекта е заедно със съпругата си Катерина Кузнецова.

„Тук показваме материал, който от миналата година се използва от нас в модата. Преди това го използвахме в създаването на инсталации на различни фестивали по целия свят под названието Entity. Сега, на фестивала на Новия европейски Баухаус, показваме, че той може да бъде използван и в облеклата и аксесоарите“, каза Глинина. „Нашият живот се трансформира, всичко около нас се трансформира, всичко се променя. Променят се и материалите, с които работим. Така се свързваме с принципа на трансформация. Такава е нашата философия, всъщност тук показваме предимно тази философия, не толкова модни линии. Трябва да се променяме, да гледаме надълбоко, по-широко и да разбираме какво се случва, използвайки всеки собствената си философия“, добави тя.

В Украйна Глинина е била ръководител на лаборатория в Украинската академия на науките. Тя е архитект и в родината си е работила с деца в областта на архитектурата. След началото на войната тя се установява в Белгия, а съпругът и семейството й са в Украйна. Сега работи по различни проекти с архитекти и дизайнери.

Показваме как този отпадъчен материал може да се прилага в модната индустрия, показваме едно ново настроение, обясни пред БТА Кузнецов. По същество това е вид каучук.  От този материал се произвеждат нашумелите преди няколко години модели от марка дамски чанти, поясни дизайнерът.  

 

***

Новият европейски Баухаус е инициатива на Европейската комисия, обявена в рамките на Европейската зелена сделка от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в речта й за Състоянието на съюза през 2020 година. Инициативата има за цел обвързване на творчество и технологии за създаване на среда за живот на хората по нов начин, който да отговаря на принципите на зеления преход, като се следват три основни принципа: устойчивост - търсене на хармония с околната среда, нулево замърсяване на природата и кръгова икономика; приобщаване - осигуряване на достъп и включване на всички членове на обществото; естетика - търсене не само на функционалност, но и на стил, като се почерпи вдъхновение от изкуството и културата.  Фестивалът на Новия европейски Баухаус тази година се провежда от 9 до 13 април в Юбелпарк и в залите на Музея за изкуства и история в Брюксел. Програмата предвижда десетки интерактивни сесии, демонстрации и дискусии с дизайнери и архитекти, концерти. БТА е медиен партньор на събитието. 

#украински #дизайнери #артисти #войната #родината #пръснала #различни #страни #европа #обединяват

Още новини

Още новини от Култура, които може да четете