12 април 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Учениците трябва да имат възможност да участват със свой глас във взимането на решения за функционирането на училището, в което учат. Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков на среща с ученици, взели участие в конкурса "Моето мнение има значение в обединена Европа", съобщи пресцентърът на ведомството.
"Гласът на всеки един има значение, особено на тези, които в момента са в образователната система. Защото те трябва да бъдат не само обогатени със знания, но и да се развиват като личности", каза проф. Цоков. По думите му мнението, идеите и мечтите на учениците са отражение и на обществото. Той посочи, че именно затова и основен приоритет са промените в предучилищното и училищното образование, които да направят учениците не само знаещи, но и да имат изградени умения за живота, както и да взимат решения.
"Нашият век е много динамичен, информационното общество е бързо променящо се и ние всеки един ден не само се учим, но и изграждаме нови умения. Ако имате тези умения за живота, ако знаете, че вашият глас има значение, вие ще бъдете търсещи и заедно с това участващи хора“, каза министър Цоков. Той благодари на учениците за участието им в конкурса и на техните учители, че ги подкрепят да се развиват като личности.
В срещата участваха учениците Марияна Андонова от професионална гимназия в Ямбол, Лейля Симеонова от Основното училище "Цанко Церковски" в Средище и Назлъ Николаева от Обединеното училище "Христо Ботев" във варненското село Цонево. Момичетата споделиха за своите интереси, като подчертаха че имат подкрепата на своите учители да се включват в различни инициативи и конкурси.
На срещата в Министерството на образованието и науката бяха учителките Сибел Емилова и Туркян Юмер, председателят на Центъра за междуетническа толерантност и диалог "Амалипе" Диян Колев и 14-годишният Деян Димитров.
Диян Колев отбеляза, че над 100 ученици са участвали в конкурса с творби по актуални теми. Той отбеляза, че младите хора преживяват всичко в нашето ежедневие. "Имат желание да променят света, имаме ново поколение, което може само да ни зарежда", каза Колев. Той постави темата за промяна на функционирането на голяма част от ученическите парламенти, като учениците бъдат свободни да избират своите лидери в тях сами, като гласуват по своя преценка.