Това е третата изложба, която изследва взаимодействията на Древна Гърция и Рим с други народи, каза директорът на музея "Гети"

Това е третата изложба, която изследва взаимодействията на Древна Гърция и Рим с други народи, каза директорът на музея "Гети"

5 ноември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook


Това е третата изложба, която изследва взаимодействията на Древна Гърция и Рим с други народи, каза директорът на музея "Гети"

Изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" е третата част от поредицата "Класическият свят в контекст" на музея "Гети", която изследва разнообразните форми на взаимодействие, свързващи Древна Гърция и Рим с други култури от Средиземноморието, Близкия изток и други региони. Това заяви по-рано днес директорът на музея Тим Потс на церемонията по откриването ѝ в Лос Анджелис.

Предишните изложби изследваха отношенията на класическия свят с Египет (2018 г.) и Персия (2022 г.) - култури, които са географски отделени от Гърция и Рим съответно от Средиземно море и от Сирия-Месопотамия, добави Потс.

Тим Потс каза, че ролята на вицепрезидента на България Илияна Йотова в осъществяването на изложбата е била от критично значение. Той приветства още свършеното от министъра на културата Найден Тодоров, генералния консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов и колегите му от Гърция, Румъния и Турция.

От българска страна в изложбата участват 14 музея с общо над 150 предмета – повече от 90% от всички експонати, включени в нея. Най-голям дял имат Националният археологически музей в София, Регионалният археологически музей - Пловдив и Историческият музей "Искра" - гр. Казанлък, като предмети предоставят още: РИМ - Бургас, РИМ - Велико Търново, РИМ - Враца, ИМ - Карнобат, РИМ - Ловеч, Националният исторически музей, Музей "Старинен Несебър", АМ "Проф. Мечислав Домарадски" – гр. Септември, ИМ - Стрелча, АМ - Созопол и РИМ - Търговище.

Представени са емблематични за Древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други. Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от Късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят, се казва в прессъобщение на НАИМ-БАН. Водещи световни музеи също са предоставили предмети от своите колекции: музеят Лувър в Париж, Британският музей, музеят "Метрополитън" в Ню Йорк и самият музей "Гети".

#изложбата #древна #тракия #античният #свят #съкровища #българия #румъния #гърция #третата

Още новини

Още новини от Култура, които може да четете