1 ноември 2024 г. · 11 мин. четене · Споделяне във Facebook
Денят на народните будители е специфичен български празник, в който почитаме, както е замислено от министър Стоян Омарчевски, великите българи. Това са българите на кръста, на перото, на революцията. И може би ще си отговорим най-правилно на въпроса: "Какво е будител?", ако споменем думите на Константин Величков - един от великите будители: "И търсят с поглед смел пред себе си да открият все новий кръгозор". Това каза днес служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при връчването на наградите "Константин Величков" на учители.
С час по будителство и с награди за изявени учители Министерството на образованието и науката (МОН) отбеляза Деня на народните будители -1 ноември.
Будителят е човек, който е визионер, по съвременно лидер, който е смел, който не се бои от това да търси новите кръгозори и хоризонти пред себе си, и пред хората, които води напред. Затова днес сме изключително горди, че учителите, колегите в хилядите образователни институции - над 95 000 педагогически специалисти, които работят с нашите деца и ученици, са съвременните будители. Защото те, както казва Константин Величков, търсят всеки ден, всеки час кръгозора, хоризонта, към който да отправят своите възпитаници и ученици. Това е кръгозорът на бъдещето, каза министър Галин Цоков.
Той отбеляза, че в нашите класни стаи се изгражда бъдещето на България и тези хора, които цял живот отдават своя труд за бъдещето на нашата страна, вдъхновят, мотивират, преподават, развиват личности и хората, които ще градят бъдещето на България. За всичко това, което се случва в българското училище и класна стая, сме изключително благодарни, каза образователният министър.
Всеки един учител, всеки един директор на образователна институция е достоен за наградата "Константин Величков". Още по-радостно е, че през последните години се увеличи и процентът на млади хора, които влязоха и останаха в учителската професия. Ако през 2020 г. те са били около 8000, днес те са вече над 15 000, съобщи министър Цоков.
Наградата "Константин Величков" се връчва на учители с постижения в образованието. Отличията на Министерството на образованието и науката се дават всяка година на този ден на педагогически специалисти, които имат принос за развитието на системата на образованието, успяват да вдъхновят и мотивират учениците да постигат по-добри резултати и да развиват талантите си.
През тази година е имало 73 номинации за наградата и от тях са избрани девет педагогически специалисти, отличени в пет категории.
Наградата за ученици с изявени дарби получи Петър Росенов Петров от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Константин Фотинов" в Бургас, който е заместник-директор по учебната дейност и е учител по професионално обучение. Той е автор на учебници и на учебни помагала по компютърно моделиране и информационни технологии за пети, шести и седми клас, както и на материали за Националната програма за обучение за ИТ умения и кариера за ученици от десети до 12-и клас.
Награда получи и Евгени Симеонов Серафимов - старши учител по изобразително изкуство в Основното училище "Св. св. Кирил и Методий" в Кюстендил. Той е ръководител на много ученически пленери и на школи за ученици.
В категорията за постижения на деца и ученици за преодоляване на проблемно поведение МОН отличи двама педагогически специалисти. Това са Елеан Райков Друмев - педагогически съветник в Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов" в Русе, и Янка Желева Радулова - училищен психолог в Средното училище "Васил Левски" в Стара Загора.
Александър Иванов Главчев - директор на Средното училище "Антон Попов" в Петрич, получи наградата за задържане на деца и ученици в образователната система. Той управлява училището от 2018 г. и започва целенасочена политика за обхват на ученици от уязвими групи, и в резултат на това броят на учениците в училището се увеличава от 255 на 425.
Награда получи и Ганка Христова Трендафилова - учител за практическо обучение в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн във Варна. Тя е ръководител на два клуба по интереси - за декоративен грим и фотография, които се посещават от ученици с ниска мотивация и с обучителни затруднения.
В категорията за принос в развитието на способностите и компетентностите на децата и учениците в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, глобалното, гражданското и здравното образование, и за придобиване на умения за лидерство МОН награди Стефан Христов Димитров. Той е учител по история и цивилизации в Професионалната гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев" в Свиленград.
Награда получи и Динко Дончев Динев - старши учител по информатика в Профилираната гимназия "Васил Левски" в Ямбол. Той ръководи група за занимания по интереси за роботика, в която учениците се вдъхновяват да работят в екип.
По Националната програма "България - образователни маршрути", в модула за културните и научните институции като образователна среда, МОН отличи Радка Трифонова. Тя е старши учител по история и цивилизации, по философия и гражданско образование в Средното училище "Христо Ботев" в Тутракан.
След церемонията по награждаването отличените учители и 50 ученици от столични училища участваха в "Час на будителя" в МОН с водещ - актрисата Гергана Стоянова. Откритият урок е част от нейната инициатива, организирана в училища в цялата страна - да провокира децата да използват своите възможности по най-успешния начин, да развиват чувство за отговорност към обществото, родолюбие и съпричастност.
Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.