15 септември 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Тази година приоритет за нас е ограничаването на замърсяванията с отпадъци и премахването на нерегламентираните сметища, каза служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, който днес се включи в акция по почистване на морското дъно във Варненския залив край нос Галата. Това съобщи пресцентърът на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Избрахме плажа на Аспарухово, защото той е третият по замърсеност в България и трябва да вземем мерки по опазването на дюните, които се намират зад него, обясни министърът, цитиран в съобщението. Димитров отбеляза, че за залива са много характерни останалите в морето стари мрежи – т.нар. мъртви мрежи, които са проблем за морските обитатели, корабоплаването и водолазите. И припомни, че за пореден път МОСВ е основен партньор на кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“.
Министърът съобщи също, че регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) вече са започнали да картографират незаконните сметища в страната.
МОСВ вече работи по пилотни проекти в някои области у нас за ликвидирането на такива сметища, отбеляза Димитров. Той даде пример с област Монтана, в която повечето сметища са изчистени и запръстени. Според него ефективна мярка срещу повторно замърсяване на терените е поставянето на камери, които да следят за нарушители.
Служители на МОСВ, Изпълнителната агенция по околна среда, НИМХ, РИОСВ – София и ПУДООС почистиха Ловния парк в София, информираха още от екоминистерството.
В Национален парк „Пирин“ служителите на РИОСВ са почистили най-посещаваните места в планината – в парковите участъци Вихрен, Каменица, Синаница, но най-много доброволци са се събрали край хижа Безбог.
Подобни акции е имало и във Велико Търново, в района на яз. "Йовковци", в Шумен – на Шуменското плато, Благоевград, Пазарджик, край яз. "Батак", Плевен - около язовир "Тотлебенов вал" в парк "Кайлъка", Бургас – в парк "Минерални бани" в квартал "Ветрен", Пловдив - участък от коритото на река Марица.