Според председателя на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ има два пътя за развитието на отбраната ни- ускорено превъоръжаване или въвеждане на високи технологии

Според председателя на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ има два пътя за развитието на отбраната ни- ускорено превъоръжаване или въвеждане на високи технологии

20 септември 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook


Според председателя на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ има два пътя за развитието на отбраната ни- ускорено превъоръжаване или въвеждане на високи технологии

Съюзът на офицерите от резерва „Атлантик“ (СОР „Атлантик) организира конференция, посветена на 20 годишнината от членството на България в НАТО. 

Конференцията на тема „България 20 години в НАТО:  поуки и препоръки за следващите 20 години“ продължава днес до 18:00 часа в Централния военен клуб в София. 

В началото на конференцията с едноминутно мълчание бе почетена паметта на загиналите двама пилоти от 12-а авиобаза в Долна Митрополия  на 13 септември. 

„Изключително важно за Министерството на отбраната е, освен намирането на конкретните технологични решения, да бъде обяснявано пред обществото какво се случва, какви са нашите намерения, защо се предприемат едни или други действия, свързани с разходването на наистина немалък национален ресурс. Давам си сметка, че догонващото развитие ще бъде изключително трудно“, посочи доц. Георги Цветков, началник на политическия кабинет на министъра на отбраната. 

За голямо съжаление, ние не разполагаме с финансов ресурс, който да позволи в тези мащаби, които искаме, и с тази скорост, с която искаме, да бъде реализирано едно тотално превъоръжаване, продължи той.  Виждаме примера на Полша, да кажем, но трябва да сме съвсем наясно, че ситуацията и ресурсите на България не са това, с което разполага Полша. Поради тази причина ние сме принудени да правим редица компромиси, посочи още той. 

По думите на доц. Цветков политическата ситуация в България се отразява на Министерство на отбраната. 

„В сегашния си състав МО се опитва да води последователна политика, въпреки липсата на редовно правителство и това, което е възможно, да бъде придвижвано напред. Но всички разбираме, че това са проблеми, които няма как да не се отразява на функционирането на системата за отбрана“, коментира още доц. Цветков.  

„За този период от 20 години могат да бъдат направени редица анализи и прогнози, да се види как протича развитието на страната ни като пълноправен член на НАТО, а също така и да се направи анализ на обществената подкрепа за този процес, която се изразява в създаването на неправителствени организации, подкрепящи евроатлантизма. Изминаха 20 години, откакто сме членове, и 30 години, откакто постъпихме в програмата „Партньорство за мир“, посочи председателят на СОР „Атлантик“ полк. Вилис Цуров.  

По думите му пред България има два пътя. “Единият път  е да настигнем нашите съюзници като ускорено увеличим модернизацията, превъоръжаването, да се освободим от съветското въоръжение. И вторият път, който е малко по-евтин, бих казал, е да въведем информационните технологии в нашата национална сигурност, компенсирайки с това способностите, които трябва да достигнем, а това са най новите технологии -дрон, анти-дрон системите, изкуствен интелект, киберсигурност, сигнално охранителни системи и други, които на практика на са зависими много от човешкия фактор, но са изключително зависими от човешкия потенциал, а ние в нашата държава този потенциал го имаме“, коментира полк. Цуров.

Сред панелите в програмата на конференцията са „Превъоръжаване и съвместимост в НАТО първите 20 години и перспектива до 2032 г.“, „Участие в мисии и операции на НАТО, ОНН и ЕС, подкрепа на гражданските власти у нас“, „Следващите 20 години: препоръки за България в НАТО и Европейската отбрана 2040“. 

 

 

#съюзът #офицерите #резерва #атлантик #сор #организира #конференция #посветена #годишнината #членството

Още новини

Още новини от България, които може да четете