17 септември 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Специалисти от Лесотехническия университет в София обследват дървесните видове в Русе. „Обърнахме се към тях, с научни знания те да определят какви нови дървесни видове и храсти да насадим, как да се поливат, за да не се допуска, предвид промяната на климата, масово измиране на дървесни видове. Тревата е жълта, измряха брезите, измряха иглолистните, измряха кестените. Явно трябва нови дървесни видове“, каза за БТА кметът на Русе Пенчо Милков.
В края на август част от липа пред Доходното здание в градската градина на Русе беше паднала и се наложи да бъде премахната от служители на общинското предприятие "Паркстрой".
„В цяла България има нужда от актуализация на видовия състав във връзка с климатичните промени. Това е една от задачите ни. Освен това се планира да се опишат нови технологии за поддържане на зелените насаждения. Целият този труд ще бъде поднесен като една концепция, която да помогне в бъдещото изграждане и устойчивото поддържане на зелените площи в град Русе“, коментира доцентът по декоративна дендрология Светлана Анисимова, която е ръководител на катедра „Ландшафтна архитектура“ на Лесотехническия университет.
Тя добави, че февруари 2025 г. е крайният срок, в който специалистите трябва да предоставят готов анализ с предложения.
„Много е важно да се наблегне на разнообразието. Това е един от принципите да се постигнат устойчиви насаждения. Едни са проблемите на уличните насаждения, имахме възможност да посетим и междублокови пространства. Ще видим какви препоръки може да дадем за всеки един от тези елементи“, каза още доц. Анисимова.
Кметът Милков добави, че ще се търсят варианти и за засаждане на по-големи, израснали и устойчиви дървета на крайдунавския кей, като уточни, че финансирането за цялото изследване и предстоящата след това подмяната на дървесните видове ще е с общински средства.