25 април 2024 г. · 11 мин. четене · Споделяне във Facebook
На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) социалните партньори изразиха подкрепа при обсъждането на проект на Решение на Министерския съвет за приемане на Национален план за действие по заетостта през 2024 г., внесен от министъра на труда и социалната политика. Планът представи служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов.
Визията на политиката по заетостта за 2024 г. е задържане равнището на безработица на ниски нива, включително сред неравнопоставените групи на пазара на труда, повишаване на възможностите за внос на работници от чужбина, предлагането на работна сила чрез активиране на икономически неактивни лица, повишаване качеството на трудовите ресурси според изискванията на работните места и новите предизвикателства, свързани със зеления и дигиталния преход.
Като основна цел Иванов посочи повишаване количеството и качеството на предлагания труд в съответствие с потребностите на икономиката. Приоритетните направления на политиката по заетостта през 2024 г. са повишаване качеството на работната сила, повишаване предлагането на труд чрез насърчаване на икономическата активност, насърчаване на заетостта. През 2024 г. приоритетни целеви групи на активната политика на пазара на труда ще бъдат младежите, които не работят и не учат до 29 г. включително и продължително безработните лица.
Бюджетът на програмата е 15 млн. лева повече, като ще работят общо 9926 безработни лица. Общият брой на възрастните, които ще бъдат обучени със средства от държавния бюджет, е 9009.
Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), посочи, че 27% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на България се произвежда от българската индустрия. Последните 14 месеца последователни регистрираме спад на промишленото производство в България. За последната година регистрираме спад на заетостта и леко повишаване на безработицата. Последния месец имаме няколко уведомления, подадени в Бюрата по труда, за масови съкращения от големи предприятия. Тоест пазарът на труда в България е доста напрегнат, коментира Иванов. По думите му единственият инструмент, който провежда национални политики на пазара на труда, е Националният план за действие по заетостта. И за поредна година забавяме стартирането на мерките по Плана, заради неприемането му навреме, отбеляза той.
Според него има голяма нужда от интервенция на пазара на труда чрез мерките и действията на Националния план и той трябва да бъде приет по най-бързия начин. АИКБ подкрепя Плана и апелира за бързото му приемане от Министерски съвет, и бързо активиране на заложените в него мерки, добави Иванов.
Добри Митрев, председател на Управителния съвет на Българската стопанска камера (БСК), посочи, че от камарата подкрепят проекта на решение на МС за приемане на Националния план за действие по заетостта за 2024 г. Действително се забелязват негативни тенденции на българската икономика и индустрия последните няколко месеца и този национален план е подходящ инструмент да отговорим на предизвикателствата, които седят пред нас, смята той. Митрев призова планирането за следващия период да бъде направено по-рано.
Цветан Симеонов, председател на Управителния съвет на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), каза, че те са представили писмено становище, с което подкрепят Националния план. Няма съвършен план, но трябва да се работи по-добре отколкото да нямаме ориентири, затова очакваме да видим и по-доброто му изпълнение, добави той.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) казаха, че подкрепят проекта на решение, с което да бъде приет и утвърден плана по заетостта за настоящата година. Оттам допълниха, че нямат бележки, нито допълнителни предложения, и споделят разбирането, че е необходимо по-скоро да влезе в действие този план и да бъде изпълняван.
От Съюза за стопанска инициатива (ССИ) също заявиха, че подкрепят предложението за решение на МС, и изразиха надежда час по-скоро той да влезе в сила.
Даниела Алексиева, вицепрезидент на КНСБ, посочи, че са били единствената организация, която не е подкрепила националния план във вида, в който е бил предложен на обсъждане на Националния съвет за насърчаване на заетостта. Тя добави, че причината за това планът да не е стартирал не е в КНСБ. Алексиева добави, че са дали бележки и конкретни предложения, които са били отразени. Тя отбеляза, че има забавяне и по дискусиите за новия закон за насърчаване на заетостта, който трябва да бъде приет до края на годината. Днес ще подкрепим този план, тъй като той отразява предоставените от нас бележки. За нас е изключително важно да има мерки и програми, които да подкрепят запазването на заетостта, повишаване квалификацията, преквалификация там, където има нужда, за да отговорим на предизвикателствата и на дигитализацията, и на зеления преход, каза Алексиева.
От КТ „Подкрепа“ изразиха своята подкрепа за проекта за решение на МС относно приемане на Националния план за действие по заетостта за 2024 г.
Искам да благодаря на социалните партньори за работата, за изготвянето на Плана и поемам ангажимент да внеса още утре Национален план за действие по заетостта в Министерски съвет, заяви след обсъждането служебния министър Иванов.
Националният съвет подкрепи проекта на Национален план за действие по заетостта за 2024 г., обобщи служебният заместник министър-председател и председател на НСТС Людмила Петкова.
След заседанието служебният министърът Иванов уточни пред журналисти, че бюджетът на Националния план за действие по заетостта е в размер на 88 млн. лв.
Област Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари
преди 12 часаОбласт Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари
преди 12 часа