13 декември 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Швейцария иска да обнови мрежата си от бункери за защита от ядрена атака, които вече са остарели, но същевременно все по-често се разглеждат като ценен актив в настоящето време на глобална несигурност, предаде Ройтерс.
Благодарение на закон, приет през 1963 г. Швейцария вече изпреварва свои съседни страни като Германия. Всеки един от деветте милиона жители на Швейцария, включително чужденците и бежанците, има гарантирано място в бункер за защита от въздушни удари и радиация.
"Конфедерация Швейцария иска през следващите години да отмени някои от изключенията, съществуващи в сегашните правила, както и да поднови някои от по-старите си бункери”, каза пред Ройтерс Луи-Анри Делаража, началник на службата за гражданска отбрана в кантон Во.
Швейцарското правителство започна консултации по темата през октомври, за да гарантира "устойчивостта (на страната) в случай на въоръжен конфликт". Предвижда се да бъдат отпуснати 220 млн. швейцарски франка (250 млн. долара) за подновяване на старите структури.
"Това не означава, че се подготвяме за конфликт. Не това е посланието. Ние обаче имаме мрежа от бункери и трябва да ги поддържаме, за да е сигурно, че те са функционални", отбеляза Делаража.
Швейцария стои настрана от военни конфликти, откакто през 1815 г. обявява неутралитет. Тя е окупирана от Франция през 18-и век, а през Втората световна война е подлагана на въздушни удари, отбелязва Ройтерс.
Делаража каза, че след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., в неговата служба са се обадили много разтревожени граждани, които са задавали въпроси за бункерите.
"Внезапно... ние станахме изключително търсени. Хората искат да знаят: къде са бункерите, къде е моето място, подготвен ли е моя бункер", разказа Делаража. "В Швейцария сме предвидливи", подчерта той. "Има една латинска поговорка, която гласи: "ако искаш мир, подготви се за война", заключи началникът на службата за гражданска отбрана във Во.