Шестокласници от Бургас показаха уменията си в изкуствения интелект пред образователния министър Галин Цоков

Шестокласници от Бургас показаха уменията си в изкуствения интелект пред образователния министър Галин Цоков

4 октомври 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook


Шестокласници от Бургас показаха уменията си в изкуствения интелект пред образователния министър Галин Цоков

Отгатване на произволно намислено число, проверка на знанията за разположението и структурата на планетите, характерни особености на различни дървесни видове. Това са част от възможностите на различни игри, разработени с изкуствен интелект от шестокласници от бургаското Основно училище (ОУ) "Александър Георгиев-Коджакафалията". Те бяха представени пред служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на посещението му в училището, съобщи пресцентърът на ведомството.

В училището бе организирана и дискусия за навлизането на изкуствения интелект и изучаването му в класните стаи. Участие в нея взеха директорите на Средното училище (СУ) "Христо Ботев" в Карнобат, ОУ "Светлина" в село Тополица и бургаските НЕГ "Гьоте", ПГЕЕ "Константин Фотинов" и ПГГМЕЕ, както и директорът на дирекцията "Образование" в Община Бургас Катя Мишева. 

"Министерството на образованието и науката (МОН) трябва да започне дискусия с директорите и учители за нуждата от разработването на програма за изучаване на възможностите на изкуствения интелект", съобщи министър Цоков. По думите му това може да бъде свободноизбираем предмет в гимназиален или прогимназиален етап. "Редица училища в България вече работят с учениците в тази сфера в различни форми на извънкласни дейности или в техните STEM кабинети. Това налага и въпросa - нужно ли е да се структурират и подпомогнат тези усилия", обясни министърът.

Според него, ако се върви в тази посока, това трябва да бъде практично ориентирана дисциплинa, в която учениците да се запознават с възможностите на различни инструменти и използването им. "Изкуственият интелект ще промени много сфери от обществения ни живот и е много важно да подготвяме децата за тази трансформация", каза проф. Галин Цоков.

Участниците в срещата споделиха и своя опит в работата с изкуствения интелект и различни други инструменти за повишаване на дигиталните умения на учениците. Те коментираха и че бързите промени в тази сфера могат да променят начина, по който се извършва оценяването и формирането на различни изпитни материали. "Новите тенденции няма да намалят ролята на учителя. Напротив, в много области ще го улеснят, но и ще повишат нуждата от работа за развитие на социално-емоционалните умения в децата", подчерта министър Цоков.  

Учениците от ОУ "Александър Георгиев-Коджакафалията" показаха и други свои умения. Те са създали устройство, което измерва дали дишаме правилно, както и аналогия на известна игра, в която участникът отговаря на поставени въпроси, натискайки с краката си различни възможни отговори и комбинации. Министърът ги поздрави за последователната работа и подчерта, че именно това трябва да се случи в класните стаи - децата да са ангажирани с това, което правят и да развиват умения, които могат да използват и в реалния живот.

БТА припомня, че през февруари Министерството на образованието и науката изготви насоки за повече информираност при използването на изкуствен интелект (ИИ) в обучителния процес. Документът бе публикуван в сайта на МОН и бе разпространен до образователните институции, като цели тяхната подкрепа при използването на нови технологии, без да има задължителен или обвързващ характер, съобщи тогава пресцентърът на ведомството. 

По инициатива на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков в МОН бе създадена работна група, която да обсъди и приеме ключови приоритети в процеса на дигитализация в предучилищното и училищното образование, и да формулира визия за свързаните с нея процеси и резултати за следващите пет-десет години. Сред задачите й беше и изготвянето на насоки за работа с изкуствения интелект в подкрепа на учителите и за повишаване на тяхната информираност. 

 

#отгатване #произволно #намислено #число #проверка #знанията #разположението #структурата #планетите #характерни

Още новини

Още новини от България, които може да четете