5 ноември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Сертификат за високо качество на проект eTwinning „Културни хармонии“ получи Трето основно училище (ОУ) в Търговище. За международното признание за възпитаниците на ОУ „П. Р. Славейков“ - единствено от България, съобщи директорът Наталия Миланова.
Проектът eTwinning „Културни хармонии“ (Cultural Harmonies: Discovering the Traditional Sounds of Our Roots) цели да насърчи споделянето и оценяването на музикалното богатство, открито в традиционните инструменти от различни страни, обясни за БТА старши учителят в начален етап и ръководител на проекта Елена Цонева.
Участниците са представители на 19 училища от осем държави (Португалия, България, Италия, Турция, Гърция, Хърватска, Грузия и Румъния). Oт Търговище се включват Бахрие Ахмедова, Гамзе Шефкедова, Емир Макавеев, Елиса Драгомирова, Алейна Метинова и Волкан Ведатов. Децата представят традиционни народни инструменти: гъдулка, гайда, тамбура, тъпан. Наред с това изработват клипове, в които са облечени в народни носии, представящи различните етнографски области, предоставени им от Ансамбъл „Мизия“ в Търговище. В електронна книга участниците от всички страни представят и характерни ястия, разказа още Цонева.
„Учениците имаха възможност да се впуснат в музикалните традиции, като изследват характерните инструменти на всяка култура. По време на проекта участниците проучваха, споделяха и научаваха за традиционните инструменти на собствената си страна и страните партньори, като подчертаваха уникалността и културното значение на всяка от тях“, обясни преподавателят.
Обменът на опит е бил улеснен чрез онлайн платформи, насърчаващи междукултурното разбирателство и укрепване на връзките между учениците. Дейностите са включвали цифрови презентации, видео клипове и дори възможност за създаване на съвместна музика, осигуряваща пълно потапяне в света на традиционните звуци.
„Участието в проекта бе полезно. По време на дейностите беше усъвършенствано владеенето на английски език, усвоиха и няколко различни платформи“, допълни учителят.
Крайната цел на проекта е не само да се обогатят музикалните познания на учениците, но и да се насърчи културното многообразие и единството между различните музикални традиции по света. Стимулира се непрекъснатото любопитство към музиката и културите, насърчавайки нагласата за учене през целия живот сред участващите ученици.
За Трето ОУ в Търговище това е пореден сертификат по международен проект, припомни Елена Цонева. В средата на октомври е получен такъв и по проекта „Визуална симфония“ с ръководител преподавателят Стойна Кичукова. Той е насочен към развитие на уменията и компетентностите на учениците, както и за разширяване на техния кръгозор. Проектът обединява 14 училища от седем държави и доказа,че музиката е мощно средство за въздействие и развитие на младото поколение, казва Кичукова. Именно тя подпомага работа на децата и по проекта „Културни хармонии“, обясни Цонева.
Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.