30 октомври 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Семинарът на тема „Заедност на религиите и общностите в България: измерения на публичност и дипломация с универсална приложимост“ цели да подпомогне утвърждаването на позитивния и привлекателен образ на България в чужбина и огромния й потенциал от общата картина на европейското многообразие. Това каза Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, при откриването на събитието.
Този проект е част от програмата с дейности на Министерството на външните работи (МВнР) в областта на публичната, културната и дигитална дипломация и стратегическите комуникации за 2024 г., обясни Михайлова. Освен диалогът днес, планираме отпечатване на издание на английски език с докладите от семинара. Ще бъде изготвен и кратък видеоклип с послание от семинара, който да популяризира България като страна, характеризираща се с религиозни толерантности, каза още Таня Михайлова.
Семинарът се провежда в сградата на Министерството на външните работи и е организиран от Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Дирекция „Външнополитическо планиране, информация и координация“ на Министерството.
Заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова приветства участниците от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов. За първи път МВнР е домакин на иновативен форум от такъв характер, който събира лидери и интелектуалци от основните религиозни общности в България и изследователи на религиозната тематика, за да обменят мнения по един от най-актуалните и неотложни въпроси на нашето съвремие – съвместният живот, разбирателството и толерантността като алтернатива на противопоставянето и конфликтите, които тревожно нарастват днес в регионален и глобален план, посочи Шекерлетова.
Отправям дълбока благодарност към шестте религиозни общности и представителите на академичните среди. Вярвам, че днешният семинар е начало на трайно партньорство за укрепване на разбирателството и толерантността в страната и сигнал за нашите международни партньори и приятели за нашата мека сила, добави Шекерлетова.
Таня Михайлова прочете приветствие от името на служебния министър на финансите Людмила Петкова. Убедена съм, че семинарът ще постигне основната си цел – да насърчи и популяризира нравствените добродетели на българския народ, да популяризира позитивния и привлекателен образ на България на международната сцена, като подчертае нейния значим принос в контекста на европейското многообразие, посочва Петкова в приветствието си.
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний прочете обръщение на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил. Ние сме призвани не просто да понасяме нашите ближни, но нещо много повече – призвани сме да ги обичаме. Заедността означава преди всичко истинска грижа и евангелска любов към другия, независимо от неговия произход, цвят на кожата, политически или верски убеждения, посочва патриархът.
Религията има за цел да изкарва на преден план важността на човешкия живот, каза главния мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Хаджи. Надявам се този семинар да не бъде последен, защото имаме необходимост от подобни мероприятия, добави той.
Георги Кръстев, директор на дирекция „Вероизповедания" към Министерския съвет на България, пожела успех на семинара и добави, че институцията възниква 1879 г., една от първите, което означава че българската държава винаги е целяла отношението между държава и вероизповеданията.
Взаимното уважение и толерантността са ключови елементи за изграждане на хармонично съжителство на нашето многообразно общество, каза Роберт Джераси, председател на Националния съвет на религиозните общности в България. Днес, повече от всякога, е изключително важно да се съсредоточим върху насърчаването на диалога и сътрудничеството между различните религиозни общности, добави той.