17 октомври 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook
С официално откриване на реновираната библиотека започна днес тържественото честване на патронния празник на Минно-геоложкия университет (МГУ) "Св. Иван Рилски", което продължи с посвещаването и приобщаването на студентите първокурсници към гилдията на миньорите и геолозите в аула "Максима" на висшето училище.
Днес е прекрасен ден и това е празникът на нашия университет, а библиотеката е реновирана по инициатива на проф. д-р на техническите науки инженер Цоло Вутов, каза при откриването на обновената библиотека ректорът на МГУ проф. д-р инженер Ивайло Копрев. Нашият университет е духовно средище и за нас е много важно да покажем, че знанието е тук, че ние, всички, работим, за да може книгите да се читаеми и написаното да бъде използваемо, защото ние сме инженери и всичко, което го пише в книгите, го превръщаме в реалност, отбеляза ректорът.
Инженер Стоил Димитров - генерален директор на "Производство" в "Елаците-Мед" АД, отправи поздравление от името на проф. Цоло Вутов и добави, че библиотеката е реновирана по програмата "Българските добродетели", като финансирането е осигурено от четири от дружествата от групата "Геотехним".
Стоил Димитров връчи на ректора на МГУ библия и икона на св. Иван Рилски.
Обновената библиотека беше осветена от протойерей Антоний Милушев от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
След това празникът продължи в аула "Максима" на МГУ. Сред присъстващите бяха ректори на университети, преподаватели, представители на различни институции, на фирми от минната и добивната промишленост. На церемонията присъства и генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
На церемонията в аула "Максима" ректорът на МГУ произнесе академично слово, в което говори за значението на минното дело в историята и в човешката цивилизация. Безспорни са фактите за древна рударска дейност по българските земи, отбеляза проф. Копрев и добави, че миньорските общности са едни от първите социални групи, създали свои правила и морал за поведение.
Още през 17-и и 18-и век първите минни училища въвеждат традицията за посвещаване на новопостъпилите възпитаници чрез символични изпитания, каза ректорът на МГУ. Той добави, че този акт остава един от най-тържествените моменти в академичния живот на минните академии по целия свят. Такъв момент за нашата академична общност е денят на нашия покровител и патрон - св. Иван Рилски, обясни проф. Ивайло Копрев. От създаването си нашият университет е не само образователен център, но и духовно средище, и поколения инженери са възпитавани в духа на нашия покровител и патрон - да бъдем единни и да имаме мир помежду си. Тези думи са морален кодекс за нашата гилдия, заяви ректорът на МГУ.
По думите му МГУ на практика показва успешния модел, свързан с науката, бизнеса и образованието. Днес Минно-геоложкият университет е сред четирите минни висши училища на картата на Европа и успехът ни не се измерва само с академични постижения, а и със силата на общността, която създаваме. За своите вече 71 години МГУ е обучил над 37 000 инженери, реализирани във всяка точка на света, каза проф. Ивайло Копрев.
На церемонията бяха връчени и тазгодишните 15 стипенди на студенти от "Минстрой" холдинг. Обявени бяха и четири годишни стипендии за студенти от групата "Геотехмин". Връчена беше и специалната стипендия "Проф. д-р Лъчезар Цоцорков" на Красимира Георгиева от специалността "Хидрогеология и инженерна геология", която е в трети курс.
Беше съобщено, че "преди няколко дни МГУ е получил висока оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация, която е дала на университета максималния срок на институционална акредитация, предвиден от Закона за висшето образование - шест години". Свидетелството за институционална акредитация беше връчено на ректора на МГУ проф. Ивайло Копрев.
На празника протойерей Антоний Милушев отслужи и тържествен водосвет в аула "Максима".