26 октомври 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Рейтинговата агенция „Скоуп Рейтингс“ (Scope Ratings) повиши дългосрочните рейтинги на емитентите и първостепенните необезпечени дългове на Република Кипър от "BBB+" до "A-", съобщи КНА. Това е първия рейтинг на ниво "A" на страната от голяма кредитна агенция.
Тази промяна в рейтинга отразява засилената фискална перспектива на страната, устойчивия икономически растеж и намалените рискове във финансовия сектор, придружени от стабилна перспектива за бъдещето, отбелязва рейтинговата агенция. Краткосрочният рейтинг на емитента също беше повишен от "S-2" на "S-1", подчертавайки положителните макроикономически основи на Кипър и подобрената финансова стабилност.
Президентът на Република Кипър Никос Христодулидис заяви, че повишението на рейтинга потвърждава добрата икономическа политика на настоящото правителство.
„Повишаването на рейтинга на Република Кипър на "А-" (…) още веднъж потвърждава правотата на нашата благоразумна, сериозна, отговорна икономическа политика“, написа Христодулидис в профила си в „Екс“. „Тази политика, наред с други неща, ни позволява да следваме ефективни и целенасочени социални политики и да укрепим ключови сектори и инфраструктури в полза на кипърския народ“.
Повишаването на кредитния рейтинг на Кипър до "A-" е подкрепено от силни фискални резултати и стабилна перспектива за икономически растеж, отбелязва „Скоуп Рейтингс". Кипър е постигнал постоянни първични излишъци, като съотношението му дълг/БВП е намаляло значително от връх от 115 процента през 2020 г. до 77,3 процента през 2023 г., посочва агенцията.
Очаква се тази тенденция да продължи, като се предвижда дългът да падне под 60 на сто до 2026 г. и под 50 на сто до 2029 г.
Както отбеляза „Скоуп Рейтингс“, ръстът на БВП на Кипър, прогнозиран на 3,2 процента през 2024 г., изпреварва средното за еврозоната. Банковият сектор в Кипър също показва повишена стабилност със забележими подобрения в рентабилността, качеството на активите и ликвидността. Рисковете във финансовата система постепенно намаляват, като след кризата от 2012-2013 г. се наблюдава стабилен напредък.