Реакции и коментари след изненадващото решение на румънските социалдемократи да се оттеглят от преговорите за коалиционно правителство

Реакции и коментари след изненадващото решение на румънските социалдемократи да се оттеглят от преговорите за коалиционно правителство

19 декември 2024 г. · 13 мин. четене · Споделяне във Facebook


Реакции и коментари след изненадващото решение на румънските социалдемократи да се оттеглят от преговорите за коалиционно правителство

Обявеното днес решение на румънския премиер Марчел Чолаку за оттегляне на Социалдемократическата партия (СДП) от преговорите с останалите три проевропейски партии за сформиране на ново правителство предизвика вълна от реакции и коментари в страната, а анализатори предупредиха, че страната е заплашена от задълбочаваща се политическа и икономическа криза. 

Социалдемократическата партия спечели най-много места в парламента на изборите на 1 декември и започна преговори за сформиране на правителство с още три проевропейски партии - Национално-либералната партия (НЛП), която и в момента е коалиционен партньор на СДП, опозиционния в момента Съюз за спасение на Румъния (ССР) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), както и с представителите на националните малцинства. Решението за проевропейска коалиция дойде, след като три крайнодесни и националистически партии, включително класиралият се на второ място Алианс за обединение на румънците (АУР), спечелиха една трета от местата в парламента.

Според новинарския сайт Хотнюз Марчел Чолаку е изненадал с днешното си решение дори някои от колегите си в СДП, а причините за реакцията му, според източници от партията, са "атаки", отправени от лидера на НЛП Илие Боложан и от заместник-председателя на партията Чиприан Чуку в техни интервюта, както и напрежението със ССР. Един от спорните въпроси в преговорите беше искането на ССР за яснота относно бюджета за следващата година и мерките за намаляване на бюджетния дефицит, който е най-високият в ЕС, отбелязва Ройтерс. 

Вчера лидерът на ССР Елена Ласкони представи осем искания, включително оставка на президента Клаус Йоханис, които медиите определиха като "ултиматум", за да продължат преговорите за съставяне на мнозинство. Йоханис, чийто мандат изтича на 21 декември, обяви, че ще остане на поста до избирането на нов държавен глава. Удължаването на мандата му идва след решение на Конституционния съд да анулира президентските избори, чийто първи кръг се състоя на 24 ноември и беше спечелен от малко известен дотогава крайнодесен кандидат, а разузнавателните служби разкриха хибридни атаки и намеса от страна на Русия в изборите.

Чолаку обяви, че СДП се оттегля от преговорите, но ще подкрепи правителство на малцинството на десноцентритските партии. "Не можеш да направиш нищо с така наречените партньори, на които им е "противно" да седнат на масата с теб и които смятат, че така се "омърсяват", написа Чолаку в пост във Фейсбук, цитиран от Аджерпрес. 

В отговор говорителят на ССР Кристина Пруна посочи, че решението на СДП представлява "бягство от отговорност" в контекста на "бюджетната катастрофа", с която Румъния се сблъсква, съобщава Хотнюз. "Румъния продължава да има нужда от реформи. Ясно е, че има бюджетна катастрофа и изглежда СДП и Марчел Чолаку бягат от отговорността на управлението", подчерта тя.

Лидерът на НЛП Илие Боложан на свой ред заяви, че "страната се намира в сложна ситуация и НЛП е готова да поеме своята отговорност". "Национално-либералната партия продължава да иска да допринесе за намирането на решение. Страната се намира в сложна ситуация, а неуспехът да се създаде управляваща коалиция ще струва много на румънците", предупреди Боложан. Той подчерта, че Румъния има спешна нужда от ново правителство, което да изготви "с максимална отговорност нов бюджет и мерки за икономически растеж".

Настоящото правителство на СДП и НЛП остава с намалени правомощия след учредяването на новия парламент, което е насрочено за утре.

Лидерът на ДСУР Келемен Хунор призова всички проевропейски партии да продължат преговорите за съставяне на правителство с широко парламентарно мнозинство. "Управленската програма е почти готова (...) До събота трябва да имаме управленска програма и до края на годината да имаме правителство. Правителство, което има парламентарно мнозинство, не правителство на малцинството, не временно правителство. Това е молбата ми към колегите", посочи той.

Президентът Йоханис отправи призив по-рано днес към партиите да седнат на масата на преговорите, като изтъкна, че Румъния се намира "в много сложна ситуация" и предупреди всички политически лидери, че "не е сега моментът за дребни караници".

Възникналата след решението на Чолаку ситуация е в състояние да задълбочи политическата криза и да влоши икономическите перспективи, смятат цитирани от местните медии коментатори.

Политическият анализатор Кристиан Първулеску, цитиран от Хотнюз, смята, че оттеглянето на СДП от масата на преговорите ще задълбочи кризата, а НЛП ще трябва да поеме цялата отговорност за управлението през следващите месеци, което "ще им струва много". 

"Това означава, че СДП ще имат кандидат на президентските избори. Второ - ще има преходно правителство. Трето - ще хвърлят цялата отговорност върху раменете на Йоханис и НЛП (...) Последствията са задълбочаване на кризата, а НЛП ще има цялата отговорност за следващите месеци на управление, което ще има струва много", казва той.

По думите му СДП предпочита варианта с преходно правителство до президентските избори и отбелязва, че "СДП в опозиция означава силна опозиция и слабо правителство".

Аджерпрес цитира икономическия анализатор Адриан Негреску, който казва, че решението на СДП налива "масло в огъня" на политическата и най-вече на бюджетната нестабилност, като напомня, че преди няколко дни международната рейтингова агенция Фич на практика понижи рейтинга на Румъния на една стъпка от нивото "junk", тоест икономика, която не се препоръчва на инвеститорите. 

"Съобщението на основната партия в Румъния, че няма да участва в управлението хвърля Румъния в ръцете на Международния валутен фонд (МВФ), защото е трудно да се повярва, че новото правителство ще успее да взема заеми при устойчиви лихви, при условие че инвеститорите гледат с все по-голямо безпокойство това, което се случва на политическата сцена в Букурещ", казва той. 

Според него едно правителство на малцинството, без реална подкрепа в парламента, е в състояние на повдигне сериозни въпросителни за прилагането на трудните, но необходими реформи. В тази ситуация Негреску вижда евентуално споразумение с Международния валутен фонд като "спасителен пояс".

"Спасителният пояс за Румъния изглежда е споразумение с МВФ, който да ни предостави 40-50 милиарда евро при по-добър лихвен процент от този, който заемаме в момента", посочва икономистът. 

#обявеното #днес #решение #румънския #премиер #марчел #чолаку #оттегляне #социалдемократическата #партия

Още новини

Още новини от Свят, които може да четете