18 октомври 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Поредните археологически разкопките в подножието на дюната на Пилат във Франция - най-високата в Европа, приключват в петък, предаде АФП.
Целта на кампанията е откриването на нови следи от човешко обитаване, датиращи от хиляди години, преди ерозията да ги заличи. "Първите открития датират от 60-те години на миналия век, но мащабните разкопки започнаха едва през 2014 г. Това са третите такива в подножието на 103-метровата дюна", каза пред АФП Филип Жак, който ръководи кампанията, започнала на 7 октомври.
Жак добавя, че на всеки четири до пет години, в зависимост от това докъде се е оттеглила дюната, археолозите отново отварят зони, преди те да бъдат заличени от вятърната или морската ерозия.
Под ръководството на регионалния обществен орган, отговарящ за културните въпроси, археологът работи с доброволци в зона с дължина 70 метра и ширина осем метра, търсейки елементи, датиращи от протоисторическата епоха - между края на бронзовата епоха и ранната желязна епоха, между 1000 и 500 г. пр. н. е.
"Завършваме разкопките на работилница за производство на сол, открита през 2018 г. по време на предишната кампания. Открихме обширна езерна зона, така че априори тогавашните жители са се заселили там, защото са имали нужда от прясна вода, за да отмиват морските пясъци", казва още Жак.
Когато ветровете стихват, гората отново завладява дюните и хората се завръщат на мястото близо 2000 години по-късно - в края на Средновековието.
От 60-те години на миналия век са идентифицирани около петдесет обекта "от всички тези периоди", като последните следи от човешко обитаване датират от 1710-1720 г., със свидетелства за добив на смола и катран в гората и риболов на миди и риба.
Предметите, открити по време на тези разкопки, ще бъдат изложени в музей, който предстои да бъде открит в Ла Тест-дьо-Бюш, където се намира дюната на Пилат, отбелязва АФП.