Президентът Румен Радев разговаря в Ню Йорк със семейства на заложници на "Хамас", с виетнамския президент и с външните министри на Саудитска Арабия и Оман

Президентът Румен Радев разговаря в Ню Йорк със семейства на заложници на "Хамас", с виетнамския президент и с външните министри на Саудитска Арабия и Оман

25 септември 2024 г. · 10 мин. четене · Споделяне във Facebook


Президентът Румен Радев разговаря в Ню Йорк със семейства на заложници на "Хамас", с виетнамския президент и с външните министри на Саудитска Арабия и Оман

Освобождаването на мирните граждани, взети за заложници от „Хамас“, е показател за хуманност, дори и в условията на война. Това заяви президентът Румен Радев в разговор със семейства на пленени цивилни, част от които са родово свързани с България, на среща в Постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк, съобщи пресслужбата на Президентството.

Той запозна участниците в срещата с проведените от него разговори с държавни глави на страни от Близкия Изток с молба за тяхно посредничество за освобождаването на отвлечените хора. 

Радев изрази надежда също така, че независимо от сложната ситуация в Близкия Изток, всички участници в конфликта ще положат усилия за преустановяване на военните действия и търсенето на мирно решение, което да позволи и по-бързото освобождаване на взетите за заложници.   

Преди това, на среща с представители на Американския еврейски комитет (АЕК), той даде за пример спасяването на еврейската общност в България през Втората световна война и посочи, че то е морален пример за света и значимостта на човешкия живот като изгражда силна връзка между българския и израелския народ.

„Спасяването на евреите в България през Втората световна война има изключително важно значение не само за еврейската общност в страната, но и за еврейските общности по света“, каза от своя страна изпълнителният директор на АЕК Тед Дойч.

По време на посещението си в Ню Йорк, където българският президент участва в 79-ата сесия на Общото събрание на ООН, той се срещна и с виетнамския президент То Лам и външните министри на Саудитска Арабия - принц Фейсал бин Фархан ал Сауд и на  Султаната Оман - Сайид Бадр Бин Хамад Ал-Бусайиди

България и Виетнам споделят дългогодишни приятелски отношения и завършилите около 30 000 виетнамски студенти в страната ни са естественият мост за тяхното последващо развитие, беше общата позиция на Радев и Лам след срещата. Държавните глави отбелязаха големия потенциал за развитие на двустранното сътрудничество в икономиката, научните изследвания и образованието. През изминалата година двустранната търговия се равнява на около 200 млн. долара, което е далеч под възможностите и амбициите на двете държави, беше отбелязано още по време на разговора.

Президентът То Лам изрази признателността си към България за оказаната от страната ни последователна помощ за Виетнам, която виетнамският народ никога няма да забрави. Очакваното посещение на президента Радев във Виетнам ще даде силен сигнал за взаимното желание двустранните отношения да се издигнат на ниво стратегическо партньорство, бе посочено на срещата.

От своя страна Радев изрази високата си оценка за бързото развитие на Виетнам през последните години и открои ролята на образованието и науката за този успех.

„Географското положение на България като естествена „врата“ на Виетнам за Европа, може да играе важна роля за развитието на двустранното партньорство“, подчерта Румен Радев.

Ускоряването на подписването на двустранните споразумения между България и Саудитска Арабия за сътрудничество в сферата на икономиката и инвестициите ще даде позитивен сигнал на народите на двете държави и на бизнеса, стана ясно след срещата между българския президент и саудитския външен министър. Отличният политически диалог и потенциалът на бизнеса в двете страни са солидни предпоставки за реализацията на проекти от общ интерес, подчертаха двамата. 

Като перспективни области на двустранното партньорство бяха откроени високите технологии, комуникациите, транспортната свързаност и логистиката.  

По време на срещата беше обсъдена поредната ескалация на напрежение в Близкия Изток и бе изразена обща тревога от разширяването на териториалния обхват на военните действия и опасността от въвличането на нови държави в конфликта.  

България и Оман могат да играят съществена роля в цифровата свързаност и гарантиране на нейната сигурност между Европа, Азия и Близкия Изток, каза Радев Радев по време на срещата си с оманския външен министър. Държавният глава подчерта възможността Оман да инвестира в развитието на дигиталната инфраструктура в България. 

По време на разговора президентът открои огромния потенциал за развитие на двустранното сътрудничество между България и Оман  в редица перспективни области като високите технологии,  изграждането на големи центрове за данни и енергетиката, за което съществено допринасят разменените визити на министрите на енергетиката на двете държави. Потенциалът на партньорството в икономиката, културата и спорта, също бяха откроени по време на срещата.

Президентът Радев благодари за подкрепа, която Оман оказва в преговорите за освобождаване на капитана и помощник-капитана на кораба „Галакси Лидер“, взети за заложници край бреговете на Йемен.  

#освобождаването #мирните #граждани #взети #заложници #хамас #показател #хуманност #условията #война

Още новини

Още новини от България, които може да четете