Представители на ръководството и служители от БАН отдадоха почит и поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски в София

Представители на ръководството и служители от БАН отдадоха почит и поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски в София

вчера · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook


Представители на ръководството и служители от БАН отдадоха почит и поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски в София

В деня на 152-ата годишнина от гибелта на Васил Левски представители на ръководството и служители на Българската академия на науките (БАН) отдадоха почит пред личността и делото на Апостола на свободата. Венец и цветя бяха поднесени на паметника на Васил Левски в София, съобщиха от научната институция.

С Богородичния химн "Достойно есть" - любимото песнопение на дякон Васил Кунчев, беше дадено началото на шествие от Българската академия на науките до паметника на Апостола на свободата. 

Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов поведе шествието с икона на св. Богородица Достойно есть, свързана с прочутата чудотворна икона, която се намира в Света гора. Според него именно св. Богородица Достойно есть е била покровителка на Апостола.

"Благодарение на Левски днес ние сме свободни, горди и хора с бъдеще", каза заместник-председателят на БАН и допълни, че "Васил Левски е от ангелите в плът, изпратени от Господ да ни направляват и да ни дават пример в живота".

Българската академия на науките е свързана с Апостола още от периода на своето учредяване - той е един от дарителите при основаването на Българското книжовно дружество през 1869 г., чиито наследник е БАН.

Както писа БТА, Институтът за исторически изследвания на Българската академия на науките (БАН) представя на уебсайта си дигитализираната изложба "Васил Левски. Места на памет. 1873-1933". Тя е посветена на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски и проследява как се създава почитта към националния герой в първите 60 години след трагичната му гибел, съобщи вчера пресцентърът на БАН. 

В изложбата са маркирани основните места на памет, около и чрез които се създава образът на Апостола в колективната памет - от произведенията на Христо Ботев и Иван Вазов, и първите биографии от Захарий Стоянов и Стоян Заимов, през откриването на паметниците в София и Карлово, присъствието на Левски в учебниците по история и първото честване на гибелта му, до създаването на Народния комитет "Васил Левски", който публикува архива му и съдейства за изграждането на къщата музей в родния му град Карлово.

Изложбата е осъществена съвместно с Централната библиотека на БАН.

#деня #152ата #годишнина #гибелта #васил #левски #представители #ръководството #служители #българската

Още новини

Още новини от Наука, които може да четете