21 май 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Посланикът на Гърция у нас Алексиос Мариос Либеропулос посети днес Лесотехническия университет (ЛТУ) по покана на ректора доц. д-р Христо Михайлов. Цялото ректорско ръководство на ЛТУ присъства на срещата, като разговорът включваше настоящото сътрудничество между двете страни, но и бъдещи съвместни проекти, съобщи пресцентърът на висшето училище.
Ректорът разказа повече за уникалността на вековните специалности, които се изучават в ЛТУ, но особена изненада за посланика предизвика фактът, че над 200 гръцки граждани са студенти в ЛТУ по специалността "Ветеринарна медицина". Ректорът изрази своята похвала с думите: "Гръцките студенти са достатъчно добре мотивирани и отговорни към образователния процес и за нас е удоволствие да работим с тях. Ние се стремим към високо качество на образованието и нашите студенти да имат успешно кариерно развитие“.
Ректорът доц. Михайлов сподели и за отличното сътрудничество между ЛТУ и университета „Аристотел“ в Солун в областта на природните науки, екологията, устойчивото управление на природните ресурси и горските екосистеми. Ректорът разказа и за своята идея за начало на съвместни образователни и научни дейности по превенция и преодоляване на заплаха от пожари в горските територии. "Наше общо дело е да съхраним, пазим и устойчиво да ползваме горските ресурси и екосистеми. Експертите от нашия университет оценяват непрекъснато увеличаващата се опасност от горски пожари, поради климатичните промени и по-честото търсене на контакт на гражданите с природата. Наши студенти от Република Гърция, с натрупани знания и практически опит, в момента заемат високи административни длъжности в системата на горите във Вашата страна", каза доц. Михайлов.
Посланик Либеропулос изрази своята радост и чест от посещението си в ЛТУ. Той сподели, че климатичната криза в настоящето е много по-лоша от самото изменение на климата и от факта, че Гърция страда изключително много от горските пожари, особено миналата година. Освен че адмирира поставената тема, приветства идеята за изграждане на съвместна международна мрежа за превенция и преодоляване на горските пожари първоначално между научни институции и организации, а после и с присъединяване на официалните институции. "Смятам, че наистина е много полезно изграждането на такава платформа за бързо споделяне на научна информация, за да хармонизираме нашите подходи. Ние трябва да бъдем по-близки и по-силни. Имате моята подкрепа и ще съдействам за разпространение на идеята", каза посланикът.
Всички присъстващи се обединиха и около намерението да се планира научно-практическа конференция по обсъжданата тема.
С удоволствие и любопитство, в рамките на визитата, посланик Либеропулос разгледа Учебната лаборатория по почвознание към катедрата "Лесовъдство", Университетската лаборатория по биотехнологии и молекулярна генетика, както и уникалната колекция на ЛТУ с над 540 експоната на животни и птици, която е и втората по-големина, след Националния природонаучен музей.