Политически лидери коментираха в парламента новината за отделянето на Албания от Република Северна Македония при преговорите за еврочленство

Политически лидери коментираха в парламента новината за отделянето на Албания от Република Северна Македония при преговорите за еврочленство

26 септември 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook


Политически лидери коментираха в парламента новината за отделянето на Албания от Република Северна Македония при преговорите за еврочленство

Политически лидери коментираха в парламента новината за отделянето на Албания от Република Северна Македония по пътя за присъединяване към Европейския съюз. 

Албания ще бъде отделена от Северна Македония по пътя за присъединяване към ЕС, като първият клъстер от преговорите ще бъде отворен официално на 15 октомври. Това е било единодушното решение на постоянните представители в ЕС, взето на заседание вчера (25 септември), е съобщил пред сайта Юрактив (Euractiv) говорител на ЕС. 

Двете страни от Западните Балкани започнаха заедно преговорите през лятото на 2022 година. Заради спора между Скопие и София, реалният старт на преговорите по присъединяване бе забавен, което се отрази пряко на напредъка на Албания, отбелязва Юрактив, цитиран от БТА.

От нас се иска търпение, не трябва да изглеждаме агресивни, защото тактиката на колегите ни в РСМ е ние да бъдем виновни, заяви лидерът на ГЕРБ и председател на външната комисия Бойко Борисов. Имаме Договор за добросъседство, вписан в Плана за разширяване, и никой не може да мръдне от него, посочи той. По думите му, България не нарушава добрия тон. Искам да уверя българския народ, че всичко, което сме направили в Европейската народна партия, в Европейския съвет, в Европейската комисия, много добре сме чути,  каза още Борисов. Албания върви напред, а колегите от РСМ да понесат или да понасят това, което тяхното поведение към днешна дата са си сътворили, каза още Борисов. 

Времето показа, че споразумението, което направихме по време на нашето правителство - "френското предложение", се оказа много добро за България, коментира бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.  По думите му, реално целият Европейски съюз е застанал на страната на България, и Република Северна Македония трябва да реши иска ли да приеме българите в Конституцията си или пътят ѝ към Европа се затваря. 

Решението Албания да започне същинските преговори за членство в Европейския съюз беше закономерно, даже закъсняло, смята лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Оттук насетне, според него, пред Република Северна Македония има два пътя – или признава наличието на българите като основен държавотворен елемент на страната си и ги вписва в Конституцията си, или остава извън преговорния процес, каквато била и целта на управляващите в Скопие в момента.

Председателят на парламентарната група на "БСП за България" Борислав Гуцанов определи като нормална реакцията на Брюксел след изказванията, особено от миналата седмица, на официалните лица от РСМ. Това е ясен знак, че не може да имаш такъв речник и да очакваш да бъдеш страна член на Европейския съюз (ЕС), коментира той.

Република Северна Македония не отговаря на поетите ангажименти, които е подписала самата тя за преговорната рамка за присъединяване към ЕС, заяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Най-нормално е Северна Македония да стоят там където са – извън ЕС, и няма да започнат никога преговори, ако не променят поведението си и не запишат българите в Конституцията си, изтъкна той.

На закрито заседание външната комисия прие и проект на декларация на Народното събрание, свързана с РСМ.

Най-важното, което даваме като знак, е, че българските политици, българската държава, всички партии сме единни, когато се касае за добросъседството между двете държави, и всеки, който го нарушава, да си понася своята отговорност, коментира след заседанието председателят на външната комисия Бойко Борисов.

В проектодекларацията се настоява за възстановяване на прекъснатия от страна на РСМ позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо България в РСМ.

#политически #лидери #коментираха #парламента #новината #отделянето #албания #република #северна #македония

Още новини

Още новини от България, които може да четете