Пилотно прилагане на педагогическата практика "Утринна история" в яслите започва Министерството на образованието от тази учебна година

Пилотно прилагане на педагогическата практика "Утринна история" в яслите започва Министерството на образованието от тази учебна година

преди 19 часа · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook


Пилотно прилагане на педагогическата практика "Утринна история" в яслите започва Министерството на образованието от тази учебна година

Пилотно прилагане на педагогическата практика "Утринна история" в яслите започва Министерството на образованието и науката (МОН) от тази учебна година в София, Велико Търново, Пазарджик и Плевен. Инициативата е насочена към познавателното и социално-емоционалното развитие през най-важните ранни години от живота на децата и надгражда успешно прилаганата вече четири години в над 50 детски градиниа "Утринна приказка". Тя беше оценена като много ефективна както от педагози, така и от родители в периода на адаптация на детето, при постъпване за първи път в детска градина, съобщи пресцентърът на МОН.

"Утринна история" е дейностен психолого-педагогически модел за съвместна работа на педагогическите и медицинските специалисти в подкрепа на най-малките деца. В основната й е увлекателна история, на базата, на която се организират и практически занимания. В една от пилотните детски градини в Сливен например, вдъхновени от историята на 100-годишна костенурка, децата са експериментирали с пясък и вода. Както и "Утринна приказка", новата практика има за цел да подобри адаптацията им, да подпомогне индивидуалното им развитие и разширяване на мирогледа им, и да създаде по-добра образователна среда. Важен елемент е и включването на родителите.

По повод пилотния старт на практиката в Сливен се състоя тридневна обучителна среща. Във форума участваха представители на МОН, експерти по предучилищно образование от Регионални управления на образованието, директори, учители и медицински сестри от детски градини с яслени групи от петте области. Според участниците прилагането на педагогическата практика е добър пример за съвместна работа на педагогически и медицински специалисти в периода на ранното детство.

Обучението на специалистите, които се грижат за децата, се организира от МОН и от Регионалното управление на образованието в Сливен, в партньорство с общината в града. Научни ръководители на образователната практика са проф. д-р Даниела Тасевска и доц. д-р Емил Бузов от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Участниците обмениха опит от първите утринни истории в пилотните региони. Заедно с научните ръководители бяха набелязани по-нататъшни стъпки за следващия период на апробация. Иновативната практика се прилага пилотно и в сливенските детски градини - "Елица" и "Еделвайс", и в "Тракийче" в Нова Загора.

Педагогическата практика "Утринна приказка" се надгражда и в първи клас през тази учебна година, като там тя се организира като "Утринна среща". Срещата с началните учители, организиращи утринни срещи с първокласници от София, Сливен, Плевен, Пазарджик и Велико Търново, ще се състои отново в Сливен от 26 до 28 февруари.

Както писа БТА, Над 50 педагози от 15 училища се включиха през септември 2024 г. в обучение за прилагане на педагогическата практика "Утринна среща" в първи клас от началния етап на основното образование. В началото на обучението във Велико Търново заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова подчерта значимостта на прилагането на иновативни практики в началния етап на основното образование, съобщи тогава пресцентърът на МОН. Тази практика е полезна за по-бърза и по-добра адаптация на децата от предучилищните групи в първи клас, каза заместник-министър Емилия Лазарова. По думите й по този начин децата развиват и умения за общуване - да си разказват. Така се развива речникът им, учат се да споделят и да разбират другите.

 

#пилотно #прилагане #педагогическата #практика #утринна #история #яслите #започва #министерството #образованието

Още новини

Още новини от Образование, които може да четете